Choroba alkoholowa to zaburzenie psychiczne, które przez lata może nie zostać odkryte przez najbliższych uzależnionego, a często nawet przez niego samego.

Okazuje się bowiem, że składa się z czterech faz, w których objawy coraz bardziej się nasilają. Niestety wielu chorych doskonale maskuje się przed najbliższymi, dlatego ci nie dostrzegają problemu, z jakimi sie borykają. Ważne zatem jest to, aby dostrzegając pierwsze symptomy, nie zlekceważyć ich i porozmawiać z osobą uzależnioną. Należy namówić ją na leczenie, dzięki któremu ponownie będzie mogła stanąć na nogi.

Nie pozwól, aby alkohol zawładnął życiem bliskiej osoby

Kiedy zauważysz pierwsze objawy choroby alkoholowej u bliskiej Ci osoby, nie lekceważ ich. Im szybciej zdecydujesz się na szczerą rozmowę i prośbę o zgłoszenie się na leczenie, tym lepiej. Kompleksową pomoc oferują ośrodki odwykowe dla alkoholików. Należy podkreślić, że z pomocy specjalistów mogą skorzystać nie tylko osoby chore, ale również współuzależnione, czyli np. bliscy, przyjaciele, rodzina, dzieci osoby chorej, które nie radzą sobie z jej problemem.

Ważne jest to, aby alkoholik przyznał się do tego, że jest chory i dobrowolnie poddał się leczeniu. Tylko wtedy ma ono szansę powodzenia. Jeśli jednak chory nie chce dobrowolnie poddać się leczeniu, pod określonymi warunkami może zostać do tego zmuszony. Wówczas nakaz leczenia wydaje sąd.

Zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że alkohol wyniszcza organizm. Im więcej człowiek pije, tym bardziej na choroby narażona jest wątroba, trzustka i cały układ pokarmowy. Szwankują również inne układy, które znajdują się w organizmie człowieka. Należy także podkreślić, że alkohol niszczy także psychikę człowieka, która zmienia się diametralnie. Chory nie pamięta wielu faktów, jest otępiały, mogą pojawić się u niego choroby psychiczne.

Mamy nadzieję, że powyższe zobrazowało, jak ważne jest leczenie alkoholika. Tylko ono może pomóc mu wrócić do dawnej sprawności i uciec z wykluczenia społecznego.