Wiele uwagi poświęcamy tematom związanym z pielęgnacją włosów i doborem odpowiednich kosmetyków, które pozwolą cieszyć się lśniącą fryzurą, ale większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak zbudowane są poszczególne kosmyki. Dlatego postanowiliśmy przygotować krótki artykuł, pozwalający nabyć podstawową wiedzę na temat tego, co znajduje się na naszej głowie. Niektóre informacje można potraktować jako ciekawostki, dzięki którym będziemy mogli zabłysnąć w towarzystwie.

Budowa włosa w pigułce

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to budowa włosa jest bardziej złożona niż mogłoby się wydawać. Otóż składa się on z łodygi, korzenia, brodawki i gruczołu łojowego. Ponadto każdy włos posiada rdzeń, korę oraz osłonkę. Jeżeli chodzi o podstawowy składnik włosa to jest nim keratyna. Jej rolą jest zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości oraz elastyczności pasmom. Kolejnym ważnym składnikiem włosów jest melanina, która odpowiada za ich kolor. Co do barwnika, to dzielimy go na rozproszony i ziarnisty. Osoby o jasnym kolorze włosów, blondyni mają barwnik rozproszony, natomiast bruneci oraz szatyni ziarnisty. Ten drugi odpowiada bowiem za ciemny kolor włosów. Pamiętajmy, że omówiona budowa włosa dotyczy nie tylko włosów rosnących na głowie, ale owłosienia na całym ciele, np. na nogach, rękach, brwi czy rzęs. 

Proces odzyskania utraconych włosów

Włosy niestety nie są nam dane raz na zawsze. Czasami zdarza się tak, że z różnych powodów wypadają, pozostawiając po sobie puste miejsca, tworzące łyse obszary na głowie. Jeśli dojdzie do wyłysienia, wówczas jedynym ratunkiem jest przeszczep. W klinice Aestepool w Stambule możemy zrobić to nowoczesną i niemalże nieinwazyjną metodą FUE, która jest bardzo skuteczna i o wiele tańsza niż transplantacja włosów w Polsce… Jesteś zainteresowany przeszczepem włosów i chciałbyś dowiedzieć się szczegółów? Na stronie Kliniki można zapoznać się z cennikiem oraz oferowanymi pakietami. Przeszczep niejednokrotnie pozwala przywrócić komfort życia i jest zabiegiem w stu procentach bezpiecznym!