Wszyscy przyzwyczailiśmy się do tego, że w naszej kuchni są wykorzystywane zioła tylko i wyłącznie do tego, aby w podkreślić smak potraw. Okazuje się jednak, że wiele z nich będzie miało wszechstronne działanie prozdrowotne. Nie bez powodu dużą popularnością cieszy się w dzisiejszych czasach olejek z oregano. Jeżeli dokładnie przeanalizujemy tę roślinę, to okazuje się, że ma wiele różnych właściwości i pozytywnie działających na nasze zdrowie składników. Warto więc odkryć to zioło na nowo.

Właściwości oregano

Wystarczy tak naprawdę krótka rozmowa z dietetykiem albo sprzedawcą ze sklepu zielarskiego, abyśmy się dowiedzieli, jak dużo właściwości będzie posiadać oregano. Przede wszystkim warto zauważyć, że zawarty jest w tej roślinie tymol i karwakrol. Te składniki są właśnie odpowiedzialne za działanie antyseptyczne, ale również przeciwzapalne. Poza tym roślina działa rozkurczowo i przeciwgrzybicznie. Poza tym, jak wszyscy wiemy, oregano dodajemy do potraw z uwagi na bardzo ładny aromat.

Dobroczynne składniki oregano

Za swoje działanie prozdrowotne odpowiada tu głównie wspomniany karwakrol. Ten właśnie składnik jest wymieniany przez specjalistów jako najważniejszy w przypadku leczenia rozmaitych dolegliwości. Wspomaga go fenol, który wykazuje cechy przeciwutleniające. Dzięki niemu niezwykle skutecznie będą zwalczane bakterie, a także grzyby i wirusy. Poza tym, jeżeli będziemy stosowali regularnie olejek z oregano, to możemy liczyć na zniwelowanie bólów różnego pochodzenia. Oczywiście wiele osób wychodzi z założenia, że samodzielnie mogą sobie przygotować taką miksturę, kupując po prostu torebkę oregano. Chodzi jednak tutaj o odpowiednie stężenie tych dobroczynnych substancji. Gwarantuje to tylko olej, który będzie zawierać ich aż do 80 %. Poza tym samo stosowanie powinno być skonsultowane z dietetykiem. Przy okazji wizyty u specjalisty możemy się także dowiedzieć, że będzie wspomagać nasz układ immunologiczny. Po prostu zawsze warto mieć go w domu.