Wiele osób ma swój pomysł na wnętrze i nie za bardzo chce cokolwiek zmieniać. Choć nasze wyobrażenia często nie są zgodne ze sztuką i nie zawsze będą wyglądały w rzeczywistości, wiele osób realizuje je, nie patrząc na przeszkody. Warto jednak mieć osobę, która zawczasu powie, że nie będziemy z czegoś zadowoleni. Jak współpracować z architektem?

Mów o swoich pomysłach i uwagach otwarcie

Pierwsza rzecz to dbanie o komunikację. Nie może być tak, że pomysły, marzenia i plany nie zostaną przekazane biuru projektowemu z Warszawy czy innego miasta. Musisz wszystko dokładnie wyłuszczyć, wskazać i podkreślić, co jest nie do zmiany, a co może być inaczej. Nie bój się i wspominaj o wszystkim, co Ci przyjdzie na myśl. Tak samo, gdy zobaczysz pierwszy projekt. To Ty masz mieszkać w nowym domu, więc musisz mieć pewność, że będzie Ci się podobało.

Polemizuj i dąż do kompromisu, ale nigdy zgniłego

Nie musisz zawsze się zgadzać z architektem. To osoba, która się zna, ale nie wie wszystkiego o Tobie. Dlatego niektóre projekty mogą nie do końca odzwierciedlać Ciebie. Dlatego polemizuj, ale nie obstawaj przy swoim zdaniu za wszelką cenę. Być może naprawdę tego nie widzisz i ten pomysł nie jest najbardziej fortunny. Architekt na pewno nie będzie się upierał przy swoim dla samej sztuki. W końcu najlepiej wypracować taki kompromis, który Cię ostatecznie zachwyci.

Nie daj się zagadać, ale pozwól się zaskoczyć

Wielu architektów, którzy traktują klientów jak jednych z wielu, nie zastanawia się nad rozwiązaniami pod osoby zlecające biuru architektonicznemu z Warszawy czy innego miasta, w którym pracuje, projekt mieszkania lub domu pod klucz. Z tego powodu projekty są bardzo ogólne, uniwersalne. Nie daj się przekonać, że tak musi być i koniec. Za to czasami pozwól się zaskoczyć. Nie upieraj się na siłę przy swoim – w końcu po to masz architekta, by Twoje pomysły ubrał w konkretne realizacje.

Styl wykończenia równie ważny co termin?

Dbaj o styl, bo jest bardzo ważny. Nie oddawaj pola architektowi, tylko powiedz mu, co chcesz widzieć w swoim wnętrzu. A potem rzetelnie go z tego rozliczaj, patrząc też na to, jakie są jego propozycje. Warto zajrzeć na https://www.wykonczeniapodklucz.pl/