Wiele osób, które wchodzą w posiadanie nowego lub nawet używanego samochodu bardzo dokładnie wcześniej oblicza koszty jego eksploatacji. Czasami będą się one okazywały rzeczywiście bardzo wysokie, a więc będziemy chcieli robić wszystko, aby tylko obniżyć wszelkie możliwe opłaty. W takich okolicznościach pierwszym pomysłem jest oczywiście współwłasność samochodu. To naturalnie może być bardzo praktyczne rozwiązanie i można w ten sposób obniżyć sobie składkę. Różne jednak potem zawirowania życiowe mogą doprowadzić do tego, że jednak będzie zależało nam na tym, aby była zawarta umowa zniesienia współwłasności samochodu. Dla wielu osób jest to zresztą krok bardzo ważny, ponieważ będzie związany z poczuciem samodzielności.
Jak zrezygnować ze współwłasności auta?
Może też oczywiście chodzić o to, że chcemy mieć samochód tylko i wyłącznie dla nas. Wtedy zależy nam na samodzielnym opłacaniu ubezpieczenia. Należy w takich okolicznościach pamiętać o dopełnieniu wszelkich kluczowych formalności. Najważniejsze będzie naturalnie podpisanie umowy, która jest potrzebna, aby doszło do zrzeczenia się praw do części samochodu. Jest cała masa najróżniejszych wzorów, które są dostępne w internecie. Wystarczy tylko przejrzeć kilka takich dokumentów i później możemy stworzyć samodzielnie lub też skorzystać z gotowego dokumentu.
Jakie dane musi zawierać umowa zniesienia współwłasności?
Przede wszystkim więc gdy już interesuje nas umowa zniesienia współwłasności samochodu, to w umowie takiej muszą się znaleźć najważniejsze dane dotyczące współwłaścicieli. Są to, więc imiona, nazwiska, adres zamieszkania oraz numery PESEL. Poza tym trzeba także wskazać wysokość udziałów określoną w procentach, z której konkretnie będzie rezygnować jeden ze współwłaścicieli. Na koniec składa się własnoręczny podpis i umowa jest już gotowa. Oczywiście, jeżeli nie potrafimy sobie poradzić z przygotowaniem takiej umowy, to można też zasięgnąć porady u doświadczonego radcy prawnego.