Jeśli szukacie odpowiedniej armatury odcinającej lub izolacyjnej w systemach wodnych, w których jest wysokie stężenie zawartości zawiesiny ciał stałych, warto zdecydować się właśnie do zasuwy nożowe. Są one bardzo dobre przy magazynowaniu różnorodnych materiałów stałych, lepkich korozyjnych, czy też ściernych. To, co ich charakteryzuje, to bardzo niewielki spadek ciśnienia, kiedy są w pełni otwarte.

To, co jest zaskakujące to fakt, że mają dosyć niedużą wagę, a także są bardzo proste w obsłudze, co można jeszcze powiedzieć o tych urządzeniach?

Do trudnych warunków pracy

Jeśli pracujecie w halach, gdzie filtrowana jest woda lub też w sieciach kanalizacyjnych, gdzie często spotyka się z trudnymi warunkami samej pracy, warto właśnie zdecydować się na montaż zasuwy nożowej, a najczęściej można je spotkać właśnie w kanalizacjach ściekowych, gdzie właśnie korozja jest dosyć częstym problemem. Zasuwa nożowa jest to urządzenie, które oprócz samej zasuwy zamykającej odpływ wody, posiada także wykonany ze stali kwasoodpornej nóż do cięcia różnorodnych mediów.

Zasuwy nożowe najczęściej stosuje się w miejscach, które wymagają albo otwartej albo zamkniętej pozycji i nie stosuje się i do regulacji jakiegokolwiek przepływów. Oznacza to, że jeśli chcecie zamontować zasuwę nożową, nie możecie wykorzystywać jej do ustawienia, na przykład w pozycji półotwartej, musi być pozycja zamknięta lub też otwarta, mimo że posiadają one właściwości regulujące przepływ. W momencie, gdy będziecie używać go do regulacji przepływu, może dochodzić do rozleglej korozji.

Zasuwy nożowe zostały tak stworzone, aby ich otwieranie oraz zamykanie odbywało się w bezpiecznych warunkach, bardzo powoli, dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnorodnych uderzeń hydraulicznych. Zasuwa nożowa zazwyczaj wyposażona jest bardzo ostry nóż, który świetnie tnie szlam lub też pozostałości w ściekach.