panele słoneczne

Fotowoltaika prężnie rozwijającą się technologią

Instalowane panele fotowoltaiczne to w tej chwili najprężniej rozwijająca się technologia OZE. Ich działanie polega na przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną. U samych początków swojego powstania fotowoltaika łączyła się z misjami kosmicznymi. Konieczność znalezienia alternatywnego źródła energii wymaganego do zasilania urządzeń przyniosła efekty na początku XIX wieku.

Technologia zaczęła być wykorzystywana na Ziemi i cieszy się coraz większą popularnością. W Polsce podnosi się często argument o niewystarczającym nasłonecznieniu. Obecne warunki klimatyczne sprawiają, że zdaniem niektórych instalacje są nieopłacalne. Jednak rozwijające się systemy i dofinansowanie to kwestie, które pełnią funkcje dodatkowej zachęty do zastosowania tego rozwiązania.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie instalacji ogniw słonecznych?

W zasadzie każdy, o wsparcie na panele fotowoltaiczne mogą się ubiegać w ramach konkretnych programów rolnicy, przedsiębiorstwa małe i średnie, samorządy czy też podmioty użyteczności publicznej. Z kolei Warszawa odnotowała kilka przypadków, gdzie wnioskodawcami okazały się osoby prywatne.

W przypadku tego typu wnioskujących o dofinansowanie ogniw słonecznych można się ubiegać na podstawie deklaracji, że uzyskana energia będzie wykorzystywana przede wszystkim do własnych celów. Programy wsparcia dla podmiotów użyteczności publicznej nastawione są na wykorzystanie technologii w przestrzeni dostępnej dla ogółu społeczeństwa.