Historia komina jest o wiele dłuższa niż wielu metod ogrzewania, które są popularne w obecnych czasach. Konieczność wentylowania pomieszczeń pojawiła się, gdy do wnętrz wprowadzono otwarte paleniska. 

 

Od otworów w ścianie po ekologiczne urządzenia 

Pierwsze kominy zdecydowanie różniły się od obecnie dostępnych na rynku, które są nowoczesnymi urządzeniami o dużej trwałości. Na początku były to po prostu zwykłe otwory w ścianach, którymi wydobywał się dym. Gdy zaczęto stawiać budynki wielopiętrowe, to pojawiła się konieczność zmodyfikowania i udoskonalenia ich wentylacji. W tym celu zaczęto montować w nich  wyciągi, które odprowadzały dym. Tradycyjne kominy, które były częścią naszych domów przez wiele lat, traciły sporo ciepła i nie były ekologiczne. Nowoczesne, obecnie produkowane, są urządzeniami przyjaznymi środowisku, a także bardzo skutecznymi w działaniu. Każdy komin składa się z wielu niezbędnych elementów, dlatego producenci oferują je jako jeden system. Duży ich wybór znajdziemy w sklepie internetowym firmy Firend. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy komin, cenę znajdziemy obok każdej z ofert.

 

Zamiast cegły pustak wentylacyjny 

Dawniej do ogrzewania domostw wykorzystywano drewno, a potem węgiel. Odkąd jednak pojawiły się nowe metody, czyli przede wszystkim kotły na gaz i olej, konieczna była modyfikacja konstrukcji kominów. Przede wszystkim zaczęto produkować kominy dwuwarstwowe, czyli takie, które wyposażone są między innymi w przewód spalinowy i izolację termiczną. Zmienił się też materiał, z którego budowane są kominy. Zwyczajną cegłę, która nie była odporna na wodę, zastąpił 

pustak wentylacyjny, który jest bardzo szczelny. Rodzaj ogrzewania i budowę komina należy zaplanować podczas robienia planów domu. Jeżeli nie mamy pewności, czy za jakiś czas nie zmienimy paliwa, którym zamierzamy ogrzewać dom, to zdecydujmy się na komin uniwersalny. Będzie on pasował na przykład do kotła na węgiel, jak i do kominka czy pieca gazowego. W innym przypadku będziemy musieli wybudować nowy komin, gdy zmienimy sposób ogrzewania domu.