W tekturę można zapakować niemal wszystko – od długopisu po ogromną szafę. Ten niepozorny materiał, który ma wiele wspólnego z delikatnym i nietrwałym papierem, skutecznie chroni opakowane nim rzeczy przed uszkodzeniem.

Od mody do opakowań

Chociaż tektura ma długą historię, bo została wynaleziona już w dziewiętnastym wieku, to nadal jest bezkonkurencyjna. Inspiracją do stworzenia tektury była kryza, czyli ozdobny kołnierz z marszczonego i usztywnianego papieru. To wówczas pojawił się pomysł, by modyfikować papier i wykorzystywać go również do innych celów niż moda. A stąd już był tylko krok do tego, by tektura zaczęła służyć do produkcji opakowań. Sposób jej produkcji był przez lata modyfikowany, a do jej wynalezienia przyznaje się kilka osób. Opakowania z tektury przez lata były modyfikowane i nadawano im różne kształty, a te najbardziej funkcjonalne i uniwersalne przetrwały do dziś. Obecnie do pakowania i zabezpieczania przedmiotów stosuje się najczęściej tekturę falistą, która bardzo dobrze chroni delikatne, mogące się uszkodzić, przedmioty.

Renomowany producent opakowań – Poznań zaprasza

Opakowania z tektury falistej dzielą się między innymi na klapowe i fasonowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane ze względu na ich funkcjonalność. To pudełka, które każdy zna – mają cztery zamykane na zmianę klapy i są proste w składaniu, a także zamykaniu i otwieraniu. Kartony fasonowe składają się z dwóch części – w ten sposób często są produkowane pudełka do pizzy, ale mogą one mieć wiele innych zastosowań. Firma Adamsbox ma w swojej ofercie również mniej typowe opakowania tekturowe, jak na przykład SRP, czyli Shelf Ready Packaging. Są to opakowania zbiorcze, przeznaczone nie tylko do transportu, ale także do przechowywania rzeczy. Z możliwości tej korzystają chętnie duże sieci handlowe, bo opakowania te pozwalają eksponować towar bez wyjmowania go z pudełka. Tektura falista dzieli się na tę wykonaną na bazie papierów makulaturowych lub celulozowych. Mogą one mieć różną gramaturę, kolor i wygląd, ale każda doskonale spełnia funkcje, do jakich jest przeznaczona.