Nowoczesne domy z keramzytu to rozwiązanie, cieszące się sporą popularnością we wszystkich zakątkach Europy. Możemy je więc spotkać zarówno w gorącej Katalonii, jak i w ośnieżonym Oslo. Także i Polacy coraz chętniej przyglądają się tym nowatorskim obiektom, cenionym za przystępną cenę oraz ogromny komfort, zapewniony domownikom oraz gościom. To właśnie kwestia cenowa sprawia jednocześnie, że budownictwo keramzytowe zyskało ostatnimi czasy na popularności. Już z nadejściem pandemii mogliśmy bowiem zaobserwować znaczny wzrost cen nieruchomości. Obecna sytuacja rynkowa, związana dodatkowo z podwyższeniem stóp procentowych, jeszcze mocniej pogorszyła sytuację młodych par, marzących o własnym domu. W niniejszym artykule opowiemy, dlaczego budowa domów keramzytowych jest wyjątkowo opłacalną, korzystną inwestycją.

Charakterystyka keramzytu

Zacznijmy od podstawowej kwestii, czyli wyjaśnienia, czym dokładnie jest keramzyt. Materiał ten przypomina niewielkie, gliniane kulki, uzyskiwane wskutek wypalania gliny pęczniejącej w niezwykle wysokiej temperaturze, sięgającej aż 1200 stopni Celsjusza. Następnie, keramzyt jest pokrywany osłoną ceramiczną, w celu nadania mu wytrzymałości. W efekcie uzyskujemy materiał lekki, o porowatym wnętrzu. Wewnątrz każdego z porów znajdują się z kolei pęcherzyki powietrza, co zapewnia keramzytowi znakomitą izolację termiczną oraz akustyczną.

dom z keramzytu, profesjonalni pracownicy na budowie
budowa domu z keramzytu

Niewątpliwym atutem tego wyjątkowego materiału jest również jego obojętność chemiczna. Keramzytowi niestraszne są bowiem grzyby i pleśń, a także obecność szkodliwych zwierząt, od insektów po gryzonie. W efekcie, uzyskujemy zarówno dom tani w budowie, jak i w stu procentach bezpieczny dla alergików. I chociaż początkowo keramzyt uchodził przede wszystkim za skuteczny środek drenujący, bardzo szybko zauważono również jego efektywność w geotechnice i radiestezji, oczyszczalniach ścieków i, oczywiście, budowie domów jednorodzinnych.

Keramzytobeton w budownictwie

Oczywiście, domy z keramzytu nie są formowane z kuleczek. Zamiast tego, specjaliści dodają ten materiał do tradycyjnej mieszanki betonowej, w celu wytworzenia wyjątkowych pustaków ściennych i stropowych, zapraw ciepłochłonnych oraz systemów kominowych. Jak zauważają eksperci, elementy te są niezwykle trwałe, a zarazem lekkie, wykazując przy tym większą ciepłotę, niż konwencjonalne cegły. Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości, keramzytobeton, bo tak nazywamy ten budulec, jest również niezwykle skuteczny podczas drenażu i ocieplania ścian piwnic, a także przy przygotowywaniu izolacji podłóg.

Ponieważ pustaki z keramzytobetonu posiadają charakterystyczne, wyprofilowane boki, możemy łączyć je na wypust i pióro, bez konieczności przygotowywania pionowej spoiny. Elementy te odznaczają się przy tym szeroką gamą zastosowań. Możemy bowiem zbudować z nich ściany dwu- i trójwarstwowe oraz konstrukcyjne, a także ściany piwniczne i działowe. Znajdują one również zastosowanie podczas przygotowywania warstw zewnętrznych w ścianach warstwowych. W przypadku budowy ścian jednowarstwowych, możemy z kolei posłużyć się specjalistycznymi bloczkami z wkładką styropianową, zapewniającą im znakomitą termoizolację.

Koszty budowy

Przeszukując informacje na temat budownictwa keramzytowego, z pewnością wielokrotnie zetkniemy się z podkreśleniem, że obiekt tego typu to przede wszystkim dom tani w budowie. Jest to oczywiście prawda – chociaż keramzyt jest droższy od cegły, ogólne koszty całej budowy są tu znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnych budynków. Powodem jest tu przede wszystkim niższe zapotrzebowanie na ten budulec, dzięki czemu nie wykorzystujemy go w większych ilościach. W efekcie, już podczas wstępnej wyceny zauważymy, że koszt będzie tu znacznie niższy, niż w przypadku obiektu murowanego. Mniejsze zapotrzebowanie na budulec to także znaczna redukcja dostaw. Nierzadko zdarza się bowiem, że ekipa budowlana nie musi nawet zamawiać dodatkowego keramzytu.

Budowa domów keramzytowych to nie tylko oszczędności pieniężne, ale też czasowe. Szacuje się, że nawet najdłuższe prace budowlane trwają tu nie dłużej, niż około trzech miesięcy. Wszystko zależy tu oczywiście od złożoności projektu oraz tego, czy stawiamy na dom prefabrykowany lub modułowy. W tym pierwszym przypadku, budynek jest składany z przygotowanych uprzednio elementów ściennych, wyposażonych w otwory na drzwi i okna oraz kanały pod wszelkie instalacje. Złożenie obiektu trwa tu zaledwie dwa dni. W przypadku domów modułowych, zleceniodawca musi jedynie nastawić się na konieczność przygotowania fundamentów pod obiekt. Dom wybieramy bowiem spośród dostępnych szablonów, wzbogacając jedynie dany projekt o własne wykończenia. Montaż trwa tu około tygodnia, góra dwóch.

Komfort eksploatacji

Jak zatem widzimy, domy z keramzytu to rozwiązanie niezwykle przystępne, zarówno pod kątem kosztów, jak i szybkości budowy. Kupując taki budynek, uzyskujemy jednocześnie gwarancję nabycia obiektu o wieloletniej trwałości – ściany keramzytowe zachowują swoje właściwości nawet po 300 latach. Znakomita izolacja temperatur i dźwięków sprawia, że domownicy zawsze będą mogli cieszyć się tu ciepłem i spokojem, nawet wtedy, gdy dom stoi w pobliżu drogi. Obiekty z keramzytobetonu pozwalają również na swobodne remonty. Ściany z tego budulca nie kruszą się bowiem w trakcie skuwania lub montażu mebli wiszących. Niewątpliwym atutem jest tu też tania eksploatacja. Ponieważ budynki te są bardzo ciepłe, nie wymagają one bowiem intensywnego ogrzewania wszystkich pomieszczeń, co przekłada się na niższe zużycie energii cieplnej.