Niektóre budowle wymagają szczególnego rodzaju fundamentów, aby mogły mieć odpowiednią stabilność. W tym celu wykonuje się tak zwane głębokie fundamentowanie.
Jeszcze głębiej
Standardowe, płytkie fundamenty są zwykle nie głębsze niż cztery metry. Fundamenty głębokie służą temu, by obciążenie przekazać na niższe warstwy gruntu. Wykonuje się je wówczas, gdy warstwa gruntu znajduje się niżej niż wspomniane cztery metry. Do ich budowy wykorzystuje się pale fundamentowe, których zadaniem jest pośredniczenie w przekazywaniu obciążeń budynku. Pale te mogą być wiercone i ta nowoczesna metoda zyskuje coraz więcej zwolenników. Znajduje ona zastosowanie szczególnie, gdy budowany obiekt ma stanąć w wodzie. Tego rodzaju pale zastępują czasem pale przemieszczeniowe, które nadal są stosowane w niektórych przypadkach. Ich zaletą jest to, że podczas umieszczania ich w gruncie, na powierzchnię nie wydostaje się żaden urobek. Dlatego są one uniwersalne i ekonomiczne.
Mikropale – praktyczne i uniwersalne
Pale wykonuje się także z żelbetonu i najczęściej wykorzystuje się je podczas budowy wiaduktów, gdzie duże znaczenie ma wysoka nośność i wytrzymałość. W niektórych rodzajach fundamentów stosuje się mikropale. Dzięki nim można postawić solidny budynek nawet na słabych gruntach. Uważane są one za najbardziej skuteczną metodę wzmacniania fundamentów. W trudnych warunkach, gdzie standardowy fundament to za mało, zastępuje się go mikropalami wlaśnie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mikropali, a różnią się między innymi sposobem ich umieszczania w gruncie. Wciskane wykonywane są z pomocą specjalnych świdrów, a potem dodaje się do nich mieszankę betonową. Mikropale prefabrykowane produkowane są z kolei z żelbetonu lub ze stali. Zaletą tych elementów jest to, że fundamenty z ich wykorzystaniem wykonuje się łatwo i bez dużego nakładu pracy. Można je stosować na gruntach wszelkiego rodzaju, a także wykorzystać do wzmocnienia istniejących już fundamentów. To tylko niektóre z zalet mikropali, które znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie.