Zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest wytworzenie energii elektrycznej za pomocą promieni słonecznych. Aby taki proces mógł mieć miejsce, instalacja musi być wyposażona we wszystkie niezbędne elementy. Jednym z najważniejszych jest falownik goodwe lub innego producenta. Dowiedz się więcej na temat tego urządzenia z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Falownik goodwe lub innego producenta – jaką pełni funkcję w fotowoltaice?

Tytułowy inwerter jest odpowiedzialny za przekształcenie energii stałej w prąd użytkowy, czyli energię zmienną. Oprócz tego falownik goodwe odpowiedzialny jest również za zabezpieczenia instalacji i kontrolę, czy działa ona poprawnie. 

O tym, jak ważny jest inwerter w kontekście całej solarnej instalacji, świadczy fakt, że to urządzenie determinuje efektywność całego systemu. Zatem produkcja i przetworzenie prądu to tylko jedne z zadań. Mnogość zadań sprawiła, że między innymi falownik goodwe i inne urządzenia renomowanych producentów są wyposażone we wbudowane oprogramowanie. Pozwala ono szybko wykrywać i diagnozować wszelkie usterki, a nawet przesyłać sygnały alarmowe do wcześniej ustalonej firmy, zajmującej się naprawą i konserwacją. 

Chociaż instalacje fotowoltaiczne są dopracowane w każdym calu, to nadal nie są wolne od zagrożeń. Efektywność i długość pracy mogą być ograniczone przez czynniki zewnętrzne, co z konsekwencji wpływa na obniżenie rentowności systemu fotowoltaicznego. Wybierając wysokojakościowy falownik goodwe, problemy spowodowane brakiem mocy można ograniczyć do minimum. 

Czym się kierować przy wyborze inwertera?

Specjaliści wskazują, że falownik najlepiej wybierając przez pryzmat wielu aspektów. Dlatego w pierwszej kolejności najlepiej wybrać sprzęt od niezawodnego producenta. 

Przykładem jest falownik goodwe lub firmy SolarEdge. Dobry inwerter musi cechować się niezawodnością, czyli oferować swoją pracę w sposób ciągły. Na świecie wciąż nie ma elementów, bezawaryjnych. Falownik to element, który rzadko się psuje, jednak nie można wykluczyć ewentualnych awarii. Z tego względu warto wybrać proste urządzenie, które można szybko i sprawnie naprawić.