Kuny to zwierzęta pochodzące z rodziny łasicowatych. Te małe z pozoru zwierzątka potrafią narobić ogromnych szkód. Tak jak inne leśne zwierzęta kuny szukają spokojnego schronienia w budynkach, poddaszach, a nawet w podwoziach pojazdów osobowych. Kuny są smukłe i zwinne, dzięki czemu wślizgną się właściwie wszędzie. Z tego względu wybierają one do schronienia zwłaszcza ciasne miejsca. Następnie takie kuny zakładają gniazdo oraz się rozmnażają. Ich ulubionym celem są gospodarstwa domowe, ponieważ przy okazji mogą zapolować na kury. W poniższym artykule opisujemy, jak pozbyć się kuny.

Jak przepędzić kunę?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kuny to otrzymasz dzisiaj jasną odpowiedź. Najchętniej wybieraną metodą jest schwytanie grasującej kuny, a następnie przewiezienie jej do lasu. Aby schwytać kunę, trzeba zamontować specjalną pułapkę, która wyposażona jest w zapadkę. Na rynku można spotkać wiele pułapek, jednak najlepsze są żywołapki, które łapią zwierzęta, ale ich nie krzywdzą. Proponowane żywołapki są wyposażone zawsze w dwa wejścia i mechanizm regulujący zapadkę. Do pułapki jednak trzeba zwabić kunę. Jak to zrobić? 

Do żywołapki wystarczy wsadzić smaczne surowe jajko. Takim pożywieniem z pewnością się zainteresuje kuna. Warto dodać, że taką pułapkę najlepiej montować w rękawiczkach. Dzięki temu kuna nie wyczuje ludzkiego zapachu na klatce. Minusem tej pułapki jest to, że możemy zwabić inne zwierzę na przykład kota. Złapanie innego zwierzęcia, na pewno nas wtedy zdziwi. Dlatego taką pułapkę najlepiej jest montować w miejscach, gdzie mamy pewność, że kuna się pojawia. Jeśli nie wiemy, gdzie kuna ma swoje gniazdo i jakimi ścieżkami chodzi, warto zaobserwować, gdzie ona zostawia odchody. 

Bardzo często się zdarza, że kuny jedynie okresowo nawiedzają gospodarstwa domowe i wcale nie zakładają gniazd. Wtedy lepiej zakupić dobry odstraszacz. Wśród wielu propozycji najlepsze jest urządzenie emitujące ultradźwięki. Wysyłane ultradźwięki przepędzają kuny z posesji. Takie urządzenie z powodzeniem można zamontować w aucie, ponieważ te zwierzęta bardzo często przegryzają kable w poszukiwania ciepłych miejsc.