Aby stworzyć schemat hydrauliki siłowej potrzebne jest do tego kilka niezbędnych czynników. Przede wszystkim jest to wiedza na ten temat, ale warto sobie uzmysłowić, że ręczne rysowanie schematów hydraulicznych do prostych zadań nie należy, dlatego też ważne jest, aby mieć do tego konkretną pomoc. Może być nią specjalny program ułatwiający pracę. 

Dobry program do rysowania schematów

Wśród popularnych i chętnie wykorzystywanych programów do rysowania między innymi schematów hydrauliki siłowej może znaleźć się ProfiCAD, który aktualnie dostępny jest w Internecie do pobrania za darmo. Może być on stosowany także w kilku innych dziedzinach, takich jak pneumatyka, technika czy też inne, stąd też szerokie zastosowanie jest na pewno dużym plusem.

Samo korzystanie z tego programu jest bardzo proste i nie wymaga wielkiej wiedzy, ponieważ jedyne, czego potrzeba to umieszczenie konkretnych symboli na rysunku, a także połączenie ich przewodami. 

Program ten to nie tylko schematy hydrauliki siłowej, ale także rysowanie wykresów, diagramów i wielu innych, które także mogą w tej branży się przydać.

Dostępny dla każdego

Program ten spełnia kilka podstawowych wymagań, takich jak niewiele miejsca na dysku, niskie zużycie baterii, czy nieduże wymagania względem procesora, a także zaawansowane możliwości programowania. Co istotne to fakt, że program ten jest dostępny w wielu językach, także w polskim, co sprawia, że korzystać z niego mogą użytkownicy na całym świecie.

Same opcje nie są przesadnie skomplikowane, każda z nich jest opisana w konkretny sposób, co sprawia, że korzystanie z programu jest bardzo proste. Poza tym zawiera on konkretną bazę potrzebnych symboli, które należy umieścić w swoim schemacie. To wszystko sprawia również, że prace nad rysunkiem są bardzo sprawne.

Oczywiście jako, że jest to wersja darmowa to ma ona pewne ograniczenia i brakuje kilku opcji w porównaniu z wersją płatną, takich jak lista przewodów, zestawienie materiałów i kilka innych, które jednak nie muszą mieć wielkiego wpływu na sam schemat.

Czytanie schematów hydraulicznych

Nasuwa się jednak pytanie, jak odczytać taki gotowy schemat, ponieważ na nim pojawią się pewne oznaczenia, które nie są znane wszystkim. Mając do czynienia z konkretnym urządzeniem zapewne pojawią się oznaczenia typu P, a więc zasilanie pompy, czy też T, a więc olej w zbiorniku, czy też rozdzielacz. W prawym dolnym rogu zazwyczaj widoczny jest zawór, który ogranicza ciśnienie.

Dany rozdzielacz można podzielić ze względu na 2 sekcje, natomiast każda z nich ma 3 pozycje pracy. Warto uświadomić sobie tutaj, z jakimi oznaczeniami mamy do czynienia, jeśli chodzi o stan pracy. Jeśli jest ona spoczynkowa, wówczas A1 i B1 są zamknięte. Pozycja w prawo to połączenie A1 z pompą, B1 ze zbiornikiem. Jeśli mamy zaś pozycję w lewo to mamy do czynienia ze stanem odwrotnym, a więc A1 łączy się ze zbiornikiem, a B1 z pompą. W obu tych przypadkach siłownik i silnik obracają się w jedną stronę, zaś każdy w inną.

Olej, który jest w pompie zazwyczaj jest transportowany do tych rozdzielaczy lub bezpośrednio do zbiornika.