Niedawna sytuacja pandemiczna sprawiła, że bardzo wiele osób przeszło na tryb pracy zdalnej, pracując z domu. Choć obecnie coraz więcej firm zdecydowało się na powrót do biura, nadal bardzo popularny jest system hybrydowy. Nie da się ukryć, że poprzez wzmożone użytkowanie prądu w domu wzrosły także rachunki za energię elektryczną, które dały się odczuć w wielu mieszkańcom w Polsce. W jaki sposób zatem można zmienić dostawcę prądu? Dlaczego warto jest zdecydować się niekiedy na ten krok? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Rachunki za prąd – zmiana dostawcy energii

W wielkim skrócie można powiedzieć, że zmiana dostawcy energii elektrycznej jest łatwiejsza niż wydawałoby się większości osób. Dzięki temu krokowi można obniżyć swoje rachunki nawet o kilkaset złotych rocznie, w zależności od tego, ile zużywa się tak naprawdę prądu. Należy jedynie pamiętać o tym, że aby rzeczywiście obniżyć rachunki za prąd, zmiana dostawcy energii powinna być krokiem przemyślanym. Zobacz ofertę zmiany dostawcy: https://www.gkpge.pl/dla-domu/jak-zmienic-sprzedawce-energii-w-domu. Warto zaznajomić się z ofertą dostawców prądu, ponieważ to pozwoli podjąć odpowiednią decyzję. Niekiedy należy przekalkulować dokładnie, czy rzeczywiście podpisanie umowy z kimś innym będzie w dłuższej perspektywie opłacalne. Niestety, tego nie da się często na pierwszy rzut oka stwierdzić, dlatego warto zebrać wiele ofert od wielu dostawców i wykonać kilka podstawowych obliczeń, które pozwolą sprawdzić, jak w przeciągu kilku miesięcy wyglądałyby Twoje rachunki za prąd.

Co ciekawe, warto również wiedzieć, że decydując się na zmianę dostawcy prądu, można wspomóc się pomocą firmy zewnętrznej. Co ciekawe, w procesie zmiany sprzedawcy można udzielić pełnomocnictwa pewnej organizacji, która pomoże zmienić Tobie sieć. Warto również skonsultować się z doradcami, którzy pracują w danej placówce. Oni powinni udzielić szeregu Ci porad związanych z zmianą dostawcy, a także dokumentów, dzięki którym będziesz mógł zaznajomić się z procedurą.

Czy warto zmieniać dostawcę?

Kolejne pytanie brzmi oczywiście, czy warto zmieniać dostawcę. Odpowiedź wydaje się z jednej strony prosta, z drugiej jest dosyć skomplikowana. Przede wszystkim, jeżeli nie odpowiadają Ci Twoje rachunki za prąd, być może warto zdecydować się na krok zmiany dostawcy, ponieważ to pozwoli Ci nieco zaoszczędzić. Natomiast jeżeli Twoja nadwyżka cenowa za rachunki wynika z braku oszczędzania, być może nie odczujesz tak zmiany dostawcy. Warto zatem przekalkulować odpowiednio, dlaczego zużywa się tyle prądu i co jest tego powodem.

Co ciekawe, jednak, w obliczu podwyżek coraz więcej osób zaczyna zmieniać dostawcę energii. Warto wiedzieć, że według Urzędu Regulacji Energetyki od początku 2021 roku łącznie prawie 34000 osób zmieniło firmę, która sprzedaje im prąd. Sporo jest osób, klientów indywidualnych, którzy zdecydowali się na ten krok i i niewielka ilość klientów biznesowych. Niewiele Formalności, a także atrakcyjne ceny bardzo często zachęcają do skorzystania z tej opcji.

Zawarcie nowej umowy

Jeśli już przejrzałeś większość dostępnych ofert i zdecydowałeś się na odpowiednią firmę będziesz mógł zawiązać nową umowę. Kiedy zawarcie takiej umowy jest możliwe? Jest ono oczywiście możliwe w momencie, kiedy wygaśnie umowa z poprzednim dostawcą. Dodatkowo, podpisując ją, należy zwrócić także uwagę na najważniejsze kwestie, które znajdują się w regulaminie. I bardzo dobrze przyjrzeć się oczywiście czasowi trwania umowy. Jak wiadomo, lepszym rozwiązaniem jest podpisywanie umów na nieco krótszy okres, przez ti także zwrócić uwagę na okres płatności, sposób ich naliczania, ponieważ może to wpływać na opłaty handlowe lub dystrybucyjne, które uwzględniane są w rachunkach za prąd. Należy także zobaczyć, co stanie się w momencie zerwania umowy, czy są jakieś koszty związane z tym przedsięwzięciem. Bardzo ważna jest także wysokość opłaty handlowej i oczywiście gwarancja stałej ceny.

W wielu przypadkach warto zdecydować się na zmianę operatora i dostawcy energii elektrycznej. Aby to zrobić, należy przejrzeć wszystkie dostępne oferty i w ten sposób podjąć decyzję. Dobrze jest również zdobyć odpowiednie dokumenty i przejrzeć regulamin, dzięki któremu będzie można stwierdzić, czy rzeczywiście warto podpisywać umowę z określonym dostawcą energii.