Zawory to bardzo przydatne urządzenia, które w dużej mierze służą do regulowania, zamykania oraz otwierania różnego rodzaju przepływów – rozpoczynając od cieczy, kończąc na gazach. Zawór kątowy kulowy jest jednym z najbardziej znanych rodzajów. Używa się go nie tylko w przemyśle, ale również w instalacjach domowych, do których zaliczane są centralne ogrzewania oraz instalacje wodociągowe.

Od użycia zaworu pełnoprzepływowego zależy poziom ogólnego bezpieczeństwa całego obiektu budowlanego. W jaki sposób? Pozwalają one na natychmiastowe domknięcie wydostającego się dopływu wody. Dzięki temu łatwo uniknąć zalania sąsiadów.

Zawory kulowe do centralnego ogrzewania – jak działają i czy warto w nie zainwestować?

Zawór kątowy kulowy ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Odnajdzie się zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i gospodarstwie domowym. W tym pierwszym stosowane są do przemysłu spożywczego oraz chemicznego, rurociągów gazowych oraz rafineryjnych. Dzięki prędkości odcinania stosowany jest jako zawór pełnoprzepływowy odcinający. W szczególności w mieszkaniach.

Zawory kulowe do centralnego ogrzewania montowane są na rurach. W ich skład wchodzą kule, które posiadają możliwość obracania, co zwiększa lub zmniejsza przepływ wody. Kula, będąc w pozycji otwartej, ma normalny przepływ wody, z kolei w zamkniętej, wódka traci ujście. Najczęściej stosowane są w systemach grzewczych, których podstawowym zadaniem jest regulowanie ciśnienia, temperatury.

W jaki sposób wybrać odpowiedni zawór pełnoprzepływowy?

Zawory kulowe do centralnego ogrzewania gwarantują szerokie możliwości wyboru. Podczas przeprowadzania selekcji odpowiedniego warto wziąć pod uwagę różne aspekty.

Przede wszystkim kupić zawór kątowy kulowy odpowiednio dobrany pod średnice rury. Dodatkowo należy sprawdzić ciśnienie robocze, które może być odmienne dla różnego wyposażenia. Na koniec sprawdzić szczelność oraz jakość wykonania. Użyte materiały będą wpływać na długość okresu działania.