Wiele firm korzysta z wózków widłowych. Pozwalają one na obrót towaru po magazynie, odbieranie, a także wydawanie go klientom. Dlatego tak ważna jest bezawaryjność tych maszyn, ponieważ ewentualne problemy techniczne opóźniają procesy firmy. Ważnym elementem są koła do wózków magazynowych, które nadają zwrotności i szybkości maszynie. Najpowszechniejszymi oponami są opony elastyczne oraz pompowane. W poniższym artykule przedstawiamy ich wady i zalety. 

Koła pneumatyczne do wózków czy elastyczne?

Na początek skupimy się na oponach pneumatycznych. Przede wszystkim główną zaletą jest ich cena – są one tańsze niż opony elastyczne. Wszystko przez to, że do ich produkcji wykorzystuje się mniej materiału. Koła pneumatyczne do wózków zapewniają komfort użytkowania oraz amortyzację. I to właśnie te cechy przekonują wielu klientów. Pozwalają one na płynną jazdę, a także zapewniają równocześnie bezpieczeństwo. Minusem opon pneumatycznych jest konieczność kontroli ich ciśnienia oraz podatność na przebicia. 

Drugim najpopularniejszym wyborem są opony elastyczne, które reprezentują pełne opony. W kwestii wózka widłowego ich zaletą jest ich wytrzymałość – żadne gwoździe nie są im straszne. Z uwagi na ich budowę oraz wytrzymałość są one wykorzystywane do ciężkich ładunków, a więc zazwyczaj przy wózkach wysokiego składu. To, co przekonuje klientów do ich zastosowania to brak konieczności ich pompowania. 

Jakie koła do wózków magazynowych wybrać?

Nasza decyzja o tym, jakie koła do wózków magazynowych wybierzemy, powinna być podyktowana pewnymi aspektami. Przede wszystkim, warto wziąć pod uwagę, gdzie będzie użytkowany wózek tzn. czy będzie użytkowany po drodze utwardzonej, wtedy lepiej wybrać koła pneumatyczne, czy po drodze z ostrymi kamieniami – wtedy zaleca się zakup opon elastycznych. 

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj ładunku, jaki będzie maszyna wozić – czy to będą lekkie ładunki, czy ciężkie. Ostatnią kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze koła do wózków magazynowych to, jak często będzie on używany – pełne opony spełnią swoją funkcję przy dużej eksploatacji.