Właśnie dowiedziałeś się, że zostaniesz rodzicem? Nie chcemy Cię straszyć, ale czekają cię trudne chwile. I nie, nie chodzi tutaj o wychowanie dziecka, ale o skompletowanie wyprawki. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Jednym z problemów, z jakim muszą się zmierzyć, jest wybór odpowiedniego łóżeczka. A jeśli o nim mowa, pierwsze o czym trzeba pomyśleć to wymiary łóżeczka dziecięcego. Dobrze dobrane łóżeczko na pewno będzie odpowiadać potrzebom malucha, dlatego jego wybór jest tak istotny. Mając to na uwadze, dziś podpowiemy, jaka wielkość łóżeczka będzie odpowiednia dla noworodka i niemowlaka, a jaka dla dziecka w wielu przedszkolnym i szkolnym.

Łóżeczko musi być wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica

Nie da się ukryć, że łóżeczko dziecięce to mebel, w którym dziecko nie tylko wypoczywa, ale także, w późniejszych miesiącach życia, bawi się. Dlatego też należy wybrać odpowiedni mebel, który będzie dla dziecka bezpieczny i ergonomiczny. Takie rozwiązanie sprawi, że maluch będzie czuł się bezpieczny, a rodzic będzie miał ułatwioną opiekę nad nim. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku będzie możliwość regulacji materaca. Dzięki niemu kręgosłup mamy nie będzie zbytnio obciążony, ponieważ wkładanie noworodka do łóżeczka i wyjmowanie go z niego będzie znacznie prostsze.

Standardowe łóżeczko dziecięce ma wymiary 120×60 cm. Niektóre modele są odrobinę większe i mają 140×70 cm. To, które wybierzesz zależy od tego, ile wolnego miejsca w pokoju posiadasz. Na rynku dostępne są różne modele łóżeczek. Producenci oferują takie, w których można wyjmować szczebelki oraz takie, które na dole mają szufladę pomocną w porządkowaniu ubrań i akcesoriów niezbędnych dla niemowlaka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji rodzic powinien zastanowić się, który wariant będzie dla niego najlepszy nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także wystroju wnętrza. Warto mieć na uwadze, że wybrany mebel powinien w 100% współgrać z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.