Tłoczenie metali pojawia się w ofercie profesjonalnych firm, a mimo to widać, że wciąż wielu z nas nie wie, jakie zastosowanie mają tego typu działania. Kiedy warto zdecydować się na tłoczenie metali? W jakich branżach się sprawdza? Odpowiadamy!
Tłoczenie metali – o czym mowa?
Przede wszystkim powinniśmy zacząć od określenia samego pojęcia tłoczenia metali. O czym dokładnie mowa? Czym jest tłoczenie metali? To nic innego jak szereg różnorodnych procesów obróbki plastycznej, które realizowane są na zimno lub na gorąco. Najczęściej stosowane są do rozdzielania, kształtowania oraz łączenia materiałów w postaci folii, płyt, czy blach.
Co ciekawe, tłoczenie metali może odbywać się nie tylko jako szereg etapów, ale również jako operacja jednoetapowa, co jest jednoznaczne, z tym że każde uderzenie prasy będzie wytwarzać pożądany kształt na części z wybranego surowca. Warto również zauważyć, że tłoczenie metali odbywa się zawsze na solidnych i jakościowych prasach, które wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wpływ innych czynników zewnętrznych, ponieważ tylko one są w stanie pomóc nam w realizacji wszystkich projektów, w tym również tych bardziej wymagających.
Tłoczenie metali – zastosowanie?
Tłoczenie metali znalazło bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, czy segmentach rynku. Na pewno walory procesu doceni przemysł lotniczy, ponieważ tłoczenie metali można wykorzystać do wykonania elementów maszyn i urządzeń. To jednak dopiero początek, ponieważ przemysłowe tłoczenie metali sprawdzi się także w wyrabianiu części maszyn i urządzeń dla rolnictwa, motoryzacji, budownictwa, czy branży medycznej.
Co ważne, tłoczenie jest procesem, który sprawdzi się przy prowadzeniu produkcji seryjnej, jak i wytwarzania jednostkowych wyrobów. Tym samym każdy z nas może wykorzystać potencjał, jaki daje, zwłaszcza jeśli nastawimy się na wykonanie elementów o skomplikowanych kształtach i będziemy chcieli, by produkt końcowy idealnie odzwierciedlał nasz projekt.