W swojej pracy elektryk między innymi musi poszczególne elementy instalacji elektrycznej dokręcić oraz przykręcić. W pracach prowadzonych pod napięciem stosowany jest wkrętak izolowany. Jak dobrać wkrętak izolowany do swoich potrzeb?

Jak wybrać wkrętak izolowany?

W sklepach tj. Profitechnik znajdziemy różne modele wkrętaków izolowanych. Szeroki wybór jest rezultatem tego, że każda marka narzędziowa oferuje sprzedaż takich wkrętaków. Czy takie wkrętaki różnią się od siebie? Narzędzia przystosowane do profesjonalnego użytku od tych prostych modeli przeznaczonych do domowego zastosowania różnią się od siebie budową grotu oraz budową rękojeści. Sposób wykończenia grotu w dużej mierze determinuje wygodę pracy oraz całą trwałość narzędzia. Czołowi producenci zazwyczaj oferują produkty wykończone dwoma materiałami. Główny wewnętrzny materiał powinien cechować się twardością oraz wytrzymałością, natomiast zewnętrzna część rękojeści jest wykończona materiałem, który dobrze trzyma się w dłoni fachowca. 

Jak wygląda grot w izolowanych wkrętakach?

We wkrętach izolowanych grot jest głęboko wpuszczony w rękojeść. Taki zabieg ma na celu zabezpieczenie go przed wyłamaniem. Istotnym aspektem jest materiał, z którego został wykonany sam grot. W dobrych produktach jest on wykonany ze stali, przez co ma lepsze parametry użytkowe i cechuje się trwałością. Dodatkowo we wkrętakach pochodzących od dobrych marek narzędziowych grot jest dodatkowo hartowany. Proces ten znacząco zwiększa twardość oraz odporność grotu. Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem przez producentów jest magnesowanie końcówki, która mimo odkręcenia nadal się trzyma na rękojeści.  

Najważniejsze aspekty we wkrętakach izolowanych

Przy korzystaniu z takiego narzędzia bardzo istotne jest to, aby korzystać zawsze z końcówek dopasowanych do łba śruby. W innym razie może dojść do szybkiego zmieszczenia zarówno śruby, jak i co gorsza, samego wkrętaka. Elektryk zazwyczaj korzysta ze wkrętaka izolowanego, czyli takiego, który posiada odpowiednią izolację.