Wiele osób decyduje się na komin w swoim domu z uwagi na jego funkcje dekoracyjne oraz estetyczne. W ostatnich latach coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się między innymi komin na gaz. To ciekawa opcja, ale decydując się na system kominowy na gaz, trzeba pamiętać o kilku elementach.

System kominowy na gaz – zamknięta czy otwarta komora spalania?

Decydując się na komin na gaz musimy pamiętać, że możemy się spotkać z systemami z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Pierwsze rozwiązanie charakterystyczne jest dla kotłów gazowych starszego typu i było proste w konstrukcji. Z kolei kominy na gaz z zamkniętą komorą spalania są rozwiązaniem nowoczesnym. W praktyce prawie całkowicie wyparły już one system kominowy na gaz z otwartą komorą spalania, dlatego też decydując się na komin na gaz, możemy być prawie pewni, że skorzystamy z tego rozwiązania.

Co warto wiedzieć o kominach na gaz?

Kupując kominy na gaz pamiętajmy, że dobry komin będzie potrafił zassać powietrze z zewnątrz domu do jego środka w taki sposób, by tlen, który jest niezbędny do spalania gazu, został dostarczony do komory. A to oznacza, że komin na gaz musi posiadać dwa przewody. Z jednej strony może być to rura w rurze, jak np. w przypadku kominów stalowych lub rura w pustaku, gdy mówimy o kominach ceramicznych. W przypadku pierwszego rozwiązania do odprowadzania spalin służy środkowa rura. Z kolei przestrzeń między nią a rurą zewnętrzną wykorzystywana jest do dostarczenia tlenu do paleniska.

Jeśli zdecydujemy się na system kominowy na gaz to staniemy przed wyborem czy kupić komin stalowy czy ceramiczny. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Stalowy komin na gaz na pewno jest bardziej ekonomiczny, lecz z drugiej strony ceramiczne kominy na gaz mają dłuższą żywotność. Niezależnie od tego, na który się zdecydujemy, pamiętajmy, aby spełniał on podstawowe kryteria takie jak bezpieczeństwo, szczelność czy odpowiednia średnica.