Schludny wygląd dłoni jest bardzo ważny nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy pragną zadbać o stan paznokci oraz skóry dłoni. Choć większość z nich decyduje się skorzystać z usług specjalistów, istnieją osoby, które wykonują manicure samodzielnie we własnym domu za pomocą odpowiednich narzędzi. Najważniejszym z nich jest oczywiście pilnik do paznokci, dzięki któremu możemy nadać naszym paznokciom odpowiedni kształt oraz długość. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów pilników przez co osoby bez odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia, mogą mieć problem z wyborem narzędzia. Na co więc zwrócić uwagę i jaki pilnik do paznokci wybrać? 

Gradacja pilnika 

W sklepach możemy znaleźć wiele różnych rodzajów pilników do paznokci, a największe różnice możemy zauważyć przede wszystkim w ich gradacji, kształcie oraz materiale, z którego zostały wykonane. Gradacja pilnika określa stopień ziarnistości, a dokładniej mówiąc mówi nam o ilości ziaren umieszczonych w jednym centymetrze kwadratowym pilnika. Gradacja wyrażana jest w liczbach np. pilniki do paznokci 180/240 oznacza pilnik dwustronny, gdzie jedna strona charakteryzuje się gradacją 180 idealną do skrócenia delikatnych, naturalnych paznokci, a druga 240 odpowiednia np. do zmatowienia powierzchni płytki. Im wyższa liczba, tym większa ziarnistość, a im wyższa ziarnistość tym delikatniejsze działanie pilnika. Gradacje należy dobrać odpowiednio do stanu płytki paznokciowej np. pilniki do paznokci 180/240 sprawdzą się podczas wykonywania manicure naturalnego, z kolei pilniki 100/180 lub 100/120 wykorzystać należy w przypadku manicure żelowego czy hybrydowego. 

Kształt i materiał pilnika 

Istnieją trzy podstawowe kształty pilników tj. prosty, banan lub łódka. Pilnik prosty będzie idealny do wypiłowania paznokci w odpowiedni kształt, a także wykonania dolnego łuku paznokcia. Pilnik w kształcie banana wykorzystywany jest głównie do uzyskania odpowiedniego kształtu, ale jest idealny również do opracowywania skórek. Łódka, czyli pilnik z jednej strony prosty, z drugiej zaokrąglony, wykorzystywany jest do wypiłowania krawędzi bocznych na prosto oraz uzyskania odpowiedniego kształtu paznokci. 

Jeśli chodzi o materiał, jest to kwestia bardzo indywidualna. Na rynku możemy znaleźć pilniki papierowe, metalowe czy szklane, jednak do najpopularniejszych należą pilniki papierowe, które są wykorzystywane również przez gabinety kosmetyczne. Pilniki papierowe można zakupić w niskiej cenie, dzięki czemu bez problemu można wykorzystać je w sposób jednorazowy dla każdego klienta/klientki.