Wybór materaca nie jest rzeczą łatwą, tym bardziej, że oferta cały czas jest poszerzana o nowe modele, a producenci stosują różne rozwiązania technologiczne, aby materace mogły znaleźć jak najszersze grono odbiorców.

Materac lateksowy, piankowy, kieszeniowy, kokosowy, 7-strefowy… Wybór naprawdę jest duży. Oprócz rodzajów materiałów, z których są wykonane materace, mamy też do wyboru różne stopnie twardości a także rozmiary. Dlatego też, gdy w końcu zdecydujemy się na zakup jakiegoś materaca, warto zadbać o to, aby służył nam przez długi czas. Odpowiednio go pielęgnować i konserwować.

Jednym z najbardziej trwałych, odpornych na odkształcenia i łatwych w utrzymaniu, jeśli chodzi o konserwację i higienę, jest materac lateksowy. Wszystko to właśnie zasługa materiału, z którego jest wykonany. Oto kilka cech, które charakteryzują lateks:

  • Trwałość
  • Oddychająca powierzchnia
  • Elastyczność punktowa (dzięki czemu idealnie dopasowuje się do ciała i nie ulega odkształceniom)
  • Właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Lateks może stanowić całe wypełnienie materaca, ale może też być stosowany jako wypełnienie materacy kieszeniowych. Po krótkiej charakterystyce widać, że właśnie materac lateksowy należy do tych, który będzie służył nam przez długi czas. Jednak każdy z rodzajów materacy powinien nam służyć jak najdłużej, dlatego trzeba im w tym nieznacznie pomóc.

Stelaż, czyli wsparcie dla materaca

Dobra wentylacja materaca to podstawa. Chodzi o to, aby materac oddychał, niezależnie od materiału, z którego jest wykonany. Odpowiednia cyrkulacja powietrza i odprowadzenie wilgoci pomoże w utrzymaniu świeżości materaca. Aby warunki te zostały spełnione, konieczny jest stelaż. Co to takiego? To odpowiednio ułożony system listewek w łóżku, na którym kładziemy materac. Listewki mogą mieć między sobą przerwy o różnej szerokości. Trzeba też pamiętać, że stelaż zapobiega deformacji materaca, przejmując część ciężaru ciała. Dlatego nie jest wskazane (kiedyś bardzo popularne) kładzenie materaca bezpośrednio na podłodze.

Precz z kurzem i roztoczami

Wśród materacy istnieją takie, które zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się kurzu i rozwojowi roztoczy (np. Materac lateksowy), jednak od czasu do czasu trzeba odkurzyć każdy rodzaj materaca. Miejsce snu musi być przecież czyste i higieniczne. Dlatego ważne jest też regularne pranie pokrowca. Przeważnie jest on wykonany z naturalnych materiałów, a na rynku są też takie, które np. Dzięki dodatkowi wyciągu z aloesu, utrzymują naszą skórę w dobrej kondycji (jest to ważne zwłaszcza w przypadku alergików).

Bez górek i dołków

Niektóre z materacy są bardziej podatne na odkształcenia, a niektóre mniej. Istnieją jednak zabiegi pozwalające utrzymywać powierzchnię materaca w należytym kształcie. Co więc należy robić, aby materac jak najdłużej pozostał bez zagłębień?

  • Odwracać – z jednej strony na drugą, najlepiej tak co pół roku – dzięki temu materac nie będzie ugniatany wciąż w tych samych miejscach
  • Unikać zbędnych przeciążeń – czyli po prostu dbać o to, żeby nie powstawały trwałe odkształcenia wyniku na przykład skakania dzieci po powierzchni materaca.

Jak widać, współczesne materace nie potrzebują zbyt wielu karkołomnych zabiegów, aby służyć nam przez dłuższy czas.