dziecko na huśtawce

Przedszkola działające zgodnie z metodyką Marii Montessori pojawiły się w Polsce już w latach 20. XX wieku, jednak dopiero stosunkowo niedawno możemy mówić o powrocie do tej metody. Na czym polega i co może zyskać dziecko uczęszczające do placówki o takim profilu?

Pedagogika Montessori stawia na naturalność i wolność

Zgodnie z jej założeniami dziecko ma naturalną chęć poznawania świata – wystarczy umożliwić mu swobodne przyswajanie wiadomości. Dzieci chętniej uczą się również poprzez obserwację oraz interakcje z rówieśnikami oraz starszymi i młodszymi dziećmi. To sprawia, że takie przedszkole prywatne posiada grupy wielowiekowe, w których dziecko zdobywa wiedzę i umiejętności w sposób bezstresowy. Specjalnie dopasowane do wieku dziecka pomoce umożliwiają zabawę, w trakcie której dziecko rozwija umiejętności oraz zmysły.

Przedszkola Montessori to przede wszystkim placówki prywatne

Zdecydowaną większość placówek Montessori stanowią przedszkola prywatne. Jeśli chodzi o niepubliczne przedszkole, w Poznaniu znajduje się kilkanaście takich placówek. Różnią się one pod względem jakości oferowanych usług oraz zakresu oferty, dlatego jeśli chcesz wybrać niepubliczne przedszkole w Poznaniu, zapoznaj się dokładnie z zakresem świadczonych przez nie usług.

Czy niepubliczne przedszkole to dobry wybór?

Jeśli szukasz placówki, w której praca z dziećmi odbywa się w małych grupach oraz w której możesz liczyć na przyjazną atmosferę – wybierz przedszkole prywatne. Doskonale przygotowani pod względem merytorycznym wychowawcy stosujący metodę Montessori dbają nie tylko o to, by dzieci przyswajały nowe wiadomości. Dokładają też wszelkich starań, by zapewnić dzieciom warunki do prawidłowego rozwoju pod względem emocjonalnym, a także obserwują oraz na bieżąco reagują na wszystkie zaistniałe w grupie sytuacje. Mniejsza liczebność grup sprawia, że wychowawcy poświęcają dzieciom również o wiele więcej uwagi. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć problemy z adaptacją w przedszkolu – wybierz placówkę niepubliczną.