Na polskim rynku można zakupić wiele rodzajów młotków np. młotek stolarski. Nie każda osoba jednak wie, który młotek, do czego służy. Okazuje się, że każdy młotek ma inne zastosowanie. Poniżej opisujemy poszczególne rodzaje młotków.

Zastosowanie i budowa klasycznego młotka

Młotek jest narzędziem o wielu zastosowaniach. Świadczy o tym zwłaszcza, fakt, że został stworzony w epoce brązu i nadal jest powszechnie stosowany przez majsterkowiczów i pracowników branży budowlanej. Oprócz tych klasycznych z drewnianą rękojeścią możemy zakupić również te o napędzie elektrycznym oraz pneumatycznym. 

Budowa młotka pomimo tego, że to narzędzie zostało wynalezione tak dawno, wcale się istotnie nie zmieniła. Jednakże znacząco zmieniły się technologie produkcyjne młotków na skutek postępu cywilizacyjnego. Klasyczny młotek składa się z rękojeści oraz obucha. Oba te elementy trwale połączone ze sobą tworzą do złudzenia literę Y. 

Rodzaje młotków

Młotki można dzielić ze względu na wagę, rodzaj uchwytu oraz zastosowanie. W naszym artykule skupimy się na trzecim kryterium. Na rynku możemy zakupić młotki uniwersalne, ciesielskie, stolarskie, murarskie, blacharskie czy brukarskie.

Młotek uniwersalny najczęściej jest używany w gospodarstwie domowym. Posiada zazwyczaj rękojeści z drewna, a obuch ze stali. Wagi modeli młotków tego typu wahają się do 0,2 do 2 kg. 

Młotek ciesielski posiada obuch ze stali hartowanej oraz rękojeść z drewna, dzięki czemu cechuje się on szczególną wytrzymałością. Młotek tego typu wyróżnia się dwoma pazurami umożliwiającymi odrywanie desek czy gwoździ. 

Młotek stolarski w odróżnieniu od innych młotków ma drewniany obuch o okrągłym kształcie. Młotek stolarski wykorzystuje się do wybijania gwoździ czy ich wbijania w delikatne drewno. Zdecydowanie zatem młotek stolarski wymaga precyzji i wyczucia. 

Młotek murarski jest większy od młotka uniwersalnego. Posiadają wydłużony obuch oraz wąską rękojeść

Młotek blacharski ma obuch wykonany z gumy, drenaż lub stali hartowanej. W sklepie można dostać modele, w których możemy wymieniać dowolnie obuchy.