Wraz ze wzrostem zainteresowania panelami fotowoltaicznymi pojawiły się programy umożliwiające rekompensowanie części poniesionych kosztów związanych z instalowaniem fotowoltaiki. Liczne badania pokazały, że Polska plasuje się na 5 miejscu w Europie w kontekście państwa wykorzystującego potencjał promieni słonecznych poprzez fotowoltaikę. Poniżej przedstawiamy dwa czołowe programy, z których korzystają Polacy.

Szukanie dotacji w poszczególnych województwach na przykładzie m. Poznań

Jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną, warto wiedzieć, że koszty instalacji oraz montażu zależą od wielu czynników. Dlatego nie sugerujmy się wyłącznie opiniami znajomych. Różnice w kosztach są spowodowane rozmiarami instalacji, pokryciami dachu, a także montażem. Bez względu na koszty, warto złożyć stosowane dokumenty wnioskujące o dotację do fotowoltaiki. Do dyspozycji mamy zarówno programy rządowe, jak i te bardziej lokalne pochodzące z budżetów wojewódzkich. W dużych miastach popularna jest fotowoltaika. Dotacje poznańskie są realizowane w ramach ogólnopolskich programów: Mój Prąd, Ulga termomodernizacyjna, Ulga inwestycyjna dla rolników czy Energia Plus. Jak widać, możliwości jest wiele. Poznaniacy wszystkie informacje mogą uzyskać ze stron internetowych rządowych instytucji lub wpisując do sieci frazy typu „fotowoltaika dotacje poznań” (opcjonalnie dla Poznania).

Program „Mój Prąd”

Najbardziej znanym programem jest – Mój Prąd. Program ten został pozytywnie przyjęty przez beneficjentów, dlatego program ma za sobą już dwa nabory. Popularność tego programu jest rezultatem uniwersalnych założeń – o dotację może starać się każdy, kto zainstaluje panele solarne o mocy do 10 kW. Takie kryteria powodują, że o dotację może starać się każdy. Co więcej, dotacja może pokryć nawet 50% kosztów instalacji, ponieważ maksymalny zwrot środków wynosi 5000 zł. 

Program „Czyste Powietrze”

Program ten jest skierowany do osób fizycznych posiadających domy jednorodzinne czy odrębne lokale mieszkalne. Program czyste powietrze planowo ma obowiązywać przez 10 lat w latach 2019-2029. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 53 tysiące złotych.