Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi i przekazuje je do energii funkcjonalnej dla systemów grzewczych i ciepłej wody- w domach i budynkach komercyjnych. To energooszczędne, odnawialne źródło ogrzewania dla Twojej posiadłości. Stanowi doskonały wybór, jeśli nie korzystasz z sieci elektrycznej i potrzebujesz alternatywnych źródeł energii. Gruntowe pompy ciepła są też czystszym i bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Jak działa gruntowa pompa ciepła?

Działanie naziemnej pompy ciepła jest bardzo proste. Przekształca zmagazynowaną energię cieplną z gruntu i skał pod powierzchnią ziemi w wyższe temperatury. Można je wykorzystać do ogrzewania przestrzeni i wody, poprzez system rur i wymienników ciepła.

Gruntowe pompy ciepła to systemy poziome lub pionowe, w zależności od tego, czy wykorzystują płytkie rowy (poziome) lub głębokie odwierty (pionowe). Wybierając daną opcję, należy zwrócić uwagę na dostępną przestrzeń i budżet.

Niezależnie od wybranego systemu pętle rurowe są instalowane pod ziemią, wzdłuż rowów lub w dół odwiertu. Przez te rury przepływa płyn przenoszący ciepło (mieszanina wody i środka przeciwzamarzającego). Pochłania niskopoziomowe ciepło z otaczającej ziemi i skały. Rozgrzany roztwór jest przenoszony przez wymiennik ciepła wewnątrz pompy do obwodu chłodniczego, który po sprężeniu znacząco podnosi temperaturę.

To ciepło jest następnie przekazywane przez inny wymiennik ciepła do systemu grzewczego i/lub ciepłej wody w domu. Schłodzona ciecz przepływa przez pompę i wraca do pętli rurowych, gotowa do ponownego ogrzania. W ten sposób zapewnia stały przepływ energii.

Jakie są zalety gruntowej pompy ciepła?

Korzyści z gruntowych pomp ciepła są szerokie. Przyniosą korzyści nie tylko Tobie, ale też środowisku. Pomagają obniżyć rachunki za media.

Co ważne, gruntowe pompy ciepła emitują najmniej dwutlenku węgla spośród wszystkich systemów grzewczych. Generują około 120 kg CO2, by wytworzyć 1000 kWh ciepła (w porównaniu do 450 kg w przypadku bezpośredniego układu elektrycznego).

Dobrze zaprojektowany i prawidłowo zainstalowany system pozwala zaoszczędzić ponad 50% na rachunkach za ogrzewanie i ciepłą wodę. Jest bezpieczny i energooszczędny. Jeśli będzie odpowiednio konserwowany i serwisowany może służyć 20 lat.