Podstawa uznawanej przez dietetyków za jedną z najzdrowszych na świecie diety śródziemnomorskiej, ceniona od czasów starożytnych oliwa z oliwek to produkt, który zdecydowanie każdy powinien mieć w swoim domu. I nie chodzi tu wyłącznie o jej niezaprzeczalne walory smakowe. Istnieje długa lista sposobów na to, jak wykorzystać oliwę poza kuchnią!

Uniwersalny kosmetyk

Dobrej jakości oliwa z oliwek extra vergine (czyli uzyskiwana z pierwszego tłoczenia na zimno) to naturalny olejek pielęgnacyjny – świetnie zmiękcza i nawilża naskórek, np. podrażniony na skutek depilacji lub spierzchnięte wargi. To dzięki zawartości naturalnego skwalenu, który ma dobroczynny wpływ na wygląd naszej skóry, paznokci oraz włosów. W połączeniu z cukrem lub kawą to świetny peeling, a także podstawa odżywczych maseczek. Oliwą wykonasz szybki demakijaż. Dodana do gorącej kąpieli to świetne spa dla całego ciała.

Dla domu, szafy… i Twojego pupila!

Łyżeczka oliwy i sok z cytryny świetnie zastąpią chemiczny środek do pielęgnacji mebli. Oliwę kochają także mosiądz i nierdzewna stal – wyczyszczone nią lśnią i pozbawione są zacieków. Posmarowany oliwą zamek błyskawiczny przestanie się zacinać. Oliwa to także doskonały sposób na chrapanie – wystarczy łyk przed snem, by nawilżyć przełyk oraz drogi oddechowe i zapewnić spokojny sen.

Jak widać warto mieć zawsze przy sobię butelkę dobrej jakości oliwy z oliwek, bo jeśli nie do pysznego posiłku, przydać może nam się codziennie w wielu różnych, nierzadko zaskakujących sytuacjach.