Jeżeli masz kwiaty w domu, na pewno znasz różnicę pomiędzy doniczką a osłonką. W doniczce zachodzi lepsza wentylacja ze względu na otwory, które ma ona na spodzie. Najlepszym wyborem będą doniczki ceramiczne, gliniane lub szklane nie tylko ze względów ekologicznych. Są one o wiele ładniejsze i bardziej wytrzymałe. One nie potrzebują żadnych osłonek, ponieważ same w sobie wyglądają zawsze estetycznie i nadają ciekawy charakter wnętrzu.

Osłonki mają funkcję głównie dekoracyjną. Jeśli masz roślinę w doniczce plastikowej, urozmaicić możesz jej wygląd właśnie osłonką w jakimś ciekawym designie. Wykonywane są one najczęściej także z plastiku lub ceramiki, lepiej wybierać to drugie tworzywo. Na dzisiejszym rynku jednak spodziewać się możemy ciągle czegoś nowego. Powstają już one także z innych tworzyw, np. osłonki na doniczki z juty. Jeśli chodzi o wielkość osłonki to podobnie jak doniczki może być od kilku centymetrów do ponad metrowej wysokości i o jeszcze większej średnicy. 

Osłonki na doniczki z juty

Osłonki mają także kilka innych funkcji, poza estetyczną. To przydatny element, jeżeli masz tendencję do przelewania roślin. Możesz zastosować wtedy osłonki z dodatkową półką w środku, która zabezpieczy rośliny przed bezpośrednim staniem w wodzie. Korzenie nie będą narażone na gnicie. Kolejną przydatną ich cechą będzie to, że możesz zastosować wkłady z systemami nawadniającymi, które będą pokazywać poziom wody w twojej osłonce. To rozwiązanie, które może ułatwić życie. Wymagają one jednak ciągłej kontroli, ponieważ wskaźnik może z czasem pokryć się kamieniem i przez to nie działać właściwie.

Na stronie sklepu AleWorek.pl możesz kupić osłonkę wykonaną z juty. Produkt ten jest zrobiony w stu procentach z naturalnego tworzywa. Wymiary tego konkretnego egzemplarza to 16 × 10 × 27 cm. Po rozwinięciu kołnierzyka ma on wysokość 20 cm. Taki woreczek z juty może być spożytkowany także na coś innego, nie tylko jako osłonka dla twojej rośliny w doniczce. To coś, w czym wygodnie możesz przechowywać kosmetyki, biżuterię czy inne drobiazgi.