Dowód rejestracyjny auta to prawdziwa skarbnica informacji. Dzięki niej będziemy mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat naszego auta. Dziś opowiemy nieco więcej na temat oznaczeń, które znajdą Państwo w swoim dowodzie rejestracyjnym. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat dowodu rejestracyjnego!

Oznaczenia – po co one są w dowodzie rejestracyjnym?

Wielu z nas zapewne zadaje sobie pytanie, po co posiada dowód rejestracyjny oznaczenia. Faktycznie, wiele z nich można znaleźć bowiem w różnych częściach naszego auta. Chodzi jednak o to, aby móc w jednym miejscu zebrać wszystkie istotne informacje na temat naszego auta. Dzięki temu nie musimy zaglądać za szybę i szukać numeru VIN, który oryginalnie znajduje się właśnie w tym miejscu. Co więcej, wielu z nas nawet nie ma pojęcia, że numer VIN możemy znaleźć właśnie w tym miejscu!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym:

Pole „A” oznacza numer rejestracyjny pojazdu. Pole o nazwie „B” oznacza natomiast pierwszą rejestrację auta. Z kolei pole „C” oznacza dane właściciela auta. Znajdziemy tutaj najważniejsze informacje o właścicielu, czyli jego imię i nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania, numer PESEL. Natomiast rubryka „D” została zarezerwowana odpowiednio dla samej manufaktury auta. W odpowiednich polach znajdziemy markę, typ i model pojazdu, którego dowód rejestracyjny dotyczy.

Z kolei pole „E” zostało zarezerwowane dla niezwykle istotnego numeru VIN auta. Dlaczego numer VIN jest tak ważny? Ponieważ dotyczy on konkretnego auta i jeśli VIN nie zgadza się z tym wpisanym na naszym aucie, może oznaczać to, że dane auto było skradzione. Dlatego numer VIN tak często przewija się nie tylko przez urzędy, lecz także przez mechaników i diagnostów, którzy mogą potwierdzić zgodność numeru VIN z naszym autem. Dodatkowo, na podstawie numeru VIN mogą znaleźć części zamienne do naszych aut.

Pozostałe oznaczenia dotyczą już samej specyfiki auta, dlatego pozostawiamy tą informację dla osób zainteresowanych.