Lubisz decydować się czasem na zdrowe przekąski, które mają pozytywny wpływ na Twoje zdrowie? A może dbasz o to, by dieta była odpowiednio urozmaicona? Postaraj się włączyć do niej cenny składnik, jakimi są pestki dyni. Ich znakomity skład, właściwości lecznicze i rozmaite zastosowanie sprawiają, że docenią je wszyscy. Można je zakupić w łupinkach albo wyłuskane, surowe oraz uprażone. To świetny zamiennik dla wszelkich niezdrowych przekąsek.

Pestki dyni – wartości odżywcze

Nie od dziś wiadomo, że pestki dyni są kopalnią cennych witamin oraz minerałów, jakie mają pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Pestki dyni są źródłem takich witamin jak: C, E, A, K, B6. To nie koniec – ponadto posiadają tiaminę, ryboflawinę, kwas foliowy, niacynę. Prócz tego ich skład obfituje również w minerały potrzebne do codziennego funkcjonowania – cynk, wapń, żelazo, potas, fosfor czy magnez. Co więcej zawierają w sobie kwasy tłuszczowe nienasycone.

Pestki dyni sklep są bardzo ważnym źródłem cennych składników odżywczych. Dzięki nim możemy zadbać o swoje zdrowie i kondycję od wewnątrz oraz zewnątrz. Warto jednak pamiętać o ostrożności, ponieważ są one kaloryczne. Niestety to minus tej smacznej przekąski. W 100 gramach suszonych pestek dyni znajduje się około 50 gramów tłuszczu i 560 kcal. Dbasz o linię? Pamiętaj o rozważnym spożywaniu tej przekąski.

Jakie zastosowanie mają pestki dyni?

Choć pestki dyni są kaloryczne, to stanowią bardzo istotny składnik diety, a ich zastosowanie z pewnością doceni wiele osób. Szczególnie mężczyźni. Dlaczego? Ponieważ zawarta w dyni witamina E ma bardzo korzystny wpływ na płodność, a także produkcję oraz jakość plemników. Ponadto pestki dyni stanowią cenne źródło cynku, jaki wspiera sprawność seksualną i odpowiednie działanie prostaty.

Dodatkowo spożywanie pestek dyni jest zalecane w przypadku sportowców oraz osób, które uprawiają aktywny tryb życia. Wszystko za sprawą cynku, jaki bierze udział w tworzeniu tkanki mięśniowej. Przekąska ta obniża również poziom cholesterolu LDL, zapobiega rozwojowi miażdżycy, ma działanie antyoksydacyjne i pozwala poprawić nastrój czy zminimalizować ryzyko migreny.