Narzędzia ręczne to prawdziwy niezbędnik każdej osoby, zajmującej się obróbką powierzchni metalowych tudzież stolarką. Dbać o nie powinni nawet zwykli lokatorzy, trzymający narzędzia w domach na wypadek konieczności naprawy nieprzewidzianych usterek. Nie da się bowiem ukryć, że nawet najlepsze klucze nie zdadzą nam się na wiele, jeśli będziemy po prostu wrzucać je do schowka po zakończonych pracach, pozostawiając na nich brud. Oto, co warto jest wiedzieć na temat prawidłowej eksploatacji siekier, śrubokrętów i innych narzędzi manualnych!
Przechowywanie narzędzi
Ponieważ nasze narzędzia ręczne spędzą większość czasu w schowku, powinniśmy zadbać przede wszystkim o ich prawidłowe przechowywanie. Najlepszymi opcjami są tu skrzynki na narzędzia oraz szafki. W przypadku tej pierwszej, dobrze jest zaopatrzyć się również w specjalne nakładki na ostrza naszych przyrządów. Dzięki temu, zapobiegniemy tępieniu się narzędzi oraz ich wzajemnemu uszkadzaniu. Skrzynki na narzędzia przechowują bowiem nasze wyposażenie w większym ścisku, dlatego też odpowiednie zabezpieczenie jest tu warunkiem niemal obowiązkowym. Decydując się na szafkę, nie musimy martwić się o nakładki – nasze narzędzia będą bowiem leżeć w większej odległości od siebie. Jest to jednak opcja stacjonarna, polecana przede wszystkim właścicielom własnych pracowni.
Walka z brudem i rdzą
Kończąc pracę z narzędziami ręcznymi, nigdy nie powinniśmy pozostawiać na nich wszelkich zabrudzeń. Drobinki wody, podobnie jak wilgoć, sprzyjają bowiem korozji. Powszechnym problemem jest tu również rozwój zgnilizny. Z tego też powodu, zaleca się użycie szmatki bądź myjki ciśnieniowej, w celu usunięcia zanieczyszczeń. W przypadku osadu bardziej kłopotliwego, na przykład żywicy, możemy wykorzystać alkohol lub rozpuszczalnik. Jeśli posługiwaliśmy się młotkiem, należy zadbać o suchość jego obucha. W przypadku pilników, powinniśmy z kolei usuwać zalegające między zębami wióry, posługując się drucianą szczotką. Dodatkowe zabezpieczenie dla naszych narzędzi stanowią specjalne środki antykorozyjne, dostępne w formie aerozolu. Dzięki temu, będziemy mogli spryskać nimi dokładnie nasz sprzęt, zapewniając mu tym samym wieloletnie działanie.