Obecnie w polskim budownictwie widać trend wznoszenia domów parterowych. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety. Dla niektórych także zaleta może być wadą. Z tego względu warto zapoznać się z opiniami ekspertów na temat tego, kiedy warto wybudować parterowy dom. Zapraszamy do lektury!

Projekty domów parterowych, jako symbol jedności domu z ogrodem

Dom parterowy to stojący na ziemi obiekt budowlany, który jest z nią związany. Rozwiązanie budowlane tego typu jest świetną propozycją dla osób, które chcą mieć bezpośredni dostęp do zieleni w formie prywatnego ogrodu. Projekty domów parterowych zawsze uwzględniają kawałek zieleni, aby dom mógł szybko zrosnąć się z otaczającym krajobrazem. Z każdej strony dom można umiejętnie połączyć z tarasem lub ogrodem. W rezultacie wcześniejsze tereny zewnętrzne stają się integralnym elementem całej nieruchomości, a całą zielona kompozycja może także stanowić ciekawą formę wyznaczenia granic działki. 

Konieczność mieszkania na jednym poziomie – czy to zaleta domu parterowego?

Tak naprawdę, nie można odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ dla jednej osoby to będzie zaleta a dla drugiej już nie. Projekty domów parterowych powinny być wykonywane przez osoby, które cenią sobie brak konieczności wchodzenia do schodów. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób starszych, niepełnosprawnych czy dzieci, gdy schody są po prostu przeszkodą, utrudniającą normalne funkcjonowanie w domu. 

Brak możliwości pokonania kilku schodów może sprawić, że dana osoba będzie czuła się w swoim domu jak w izolatce. Taka sytuacja spowodowałaby absurdalne sytuacje, a przecież dom musi być funkcjonalny i spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Dlatego projekty domów parterowych nie zakładają schodów. Brak schodów to również oszczędność miejsca, którą można zaaranżować w innym sposób. Marzysz o komfortowym domu, który jest szybki i prosty w realizacji? W takim razie pomyśl o wybudowaniu domu parterowego.