nowoczesna instalacja

Układy, przez które przepływa prąd znacznie różnią się między sobą. W zależności od tego, które cechy i czynniki weźmie się pod uwagę, można wyszczególnić takie typy, jak: instalacje wtynkowe, oświetleniowe i wiele innych. Przykładowo, jeśli chodzi o instalacje elektryczne Ruda Śląska posiada wiele układów przemysłowych. Z kolei w innych miastach bardziej typowe mogą być na przykład instalacje stosowane w budynkach handlowych.

Podstawowe podziały instalacji

Przede wszystkim układy w elektryce można podzielić ze względu na miejsce, a właściwie na branżę, w której się znajdują. Da się więc wyróżnić, wspomniane już instalacje elektryczne przemysłowe. Jak wskazuje nazwa są to rozwiązania wykorzystywane w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, na halach przemysłowych i w tym podobnych miejscach. Z kolei instalacje nieprzemysłowe to układy umieszczone w prawie wszystkich pozostałych obiektach, czyli na przykład biurowcach, placówkach edukacyjnych, obiektach mieszkalnych czy ośrodkach zdrowia. Zazwyczaj specjaliści wyróżniają także instalacje stosowane w rolnictwie i hodowli, gdyż muszą one spełniać szczególne warunki, w porównaniu z rozwiązaniami z innych branż.

kable połączenia elektryczne
Nowoczesna instalacja elektryczna

Podstawowym podziałem instalacji elektrycznych jest także rozróżnienie na: oświetleniowe i siłowe. Te pierwsze zasilają głównie wszelkie źródła światła, natomiast drugie, na przykład grzejniki. Dodatkowo można wymienić instalacje elektryczne stałe oraz tymczasowe. Te drugie mogą być chociażby rozwiązaniami, przygotowanymi na czas budowy. Jeśli przykładowo w miejscowości Ruda Śląska planowana jest nowa inwestycja i przez kilka miesięcy budowana będzie galeria handlowa, to robotnicy muszą mieć dostęp do prądu. Wtedy tworzy się tymczasowe instalacje, na potrzeby danych działań.

Instalacje elektryczne w domach jednorodzinnych

Jeśli weźmiemy pod uwagę rozwiązania stosowane w domach jednorodzinnych, to można jeszcze podzielić instalacje ze względu na miejsce, w konstrukcji, w których są one montowane. Wyróżniamy wówczas takie rodzaje, jak: instalacje podtynkowe, wtynkowe oraz nadtynkowe. Miejsce montażu powinno być dopasowane do indywidualnych warunków i odpowiednio zaprojektowane. Dzięki temu instalacje dobrze spełnią swoje zadanie.