Rowery damskie i męskie marki Kross

Większość modeli rowerów możemy kupić w wersji damskiej i męskiej? Czy różnią się one tylko kolorem? Czy rower damski Kross jest gorszy od męskiego? Czy męskie rowery muszą mieć wysoką ramę?

To że w rowerach dla kobiet górna część ramy rowerowej jest najczęściej umieszczona niżej niż w męskim, to chyba wie każdy. Ale to nie wszystkie różnice. W rowerach damskich Kross siodełko może być szersze niż w rowerach dla mężczyzn. Dlaczego? Wynika to z faktu, że kobiety mają przeciętnie większy rozstaw kości kulszowych i szersze siodełko wpływa na lepszy komfort jazdy. Szczególnie jest to istotne w rowerach turystycznych, które są przeznaczone do pokonywania dłuższych tras. Podobnie z kierownicą. Kobiety mają zwykle węższe ramiona, dlatego rowery męskie Kross posiadają z kolei szerszą kierownicę. Różnice między rowerami dla kobiet i mężczyzn dotyczą przede wszystkim wygody użytkowania.

Rower damski nie jest gorszy od męskiego

Generalnie parametry osprzętu w damskich czy męskich rowerach Kross są takie same. Rower górski, przeznaczony do jazdy w trudnym terenie musi być świetnie do tego dostosowany, niezależnie od tego, czy poprowadzi go kobieta czy mężczyzna. Rowery górskie muszą być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Odpowiednia konstrukcja ramy jest tu bardzo istotna. Górskie damskie rowery Kross mają więc rurę ramy poprowadzoną niżej niż męskie, jednak różnica nie jest tu tak duża.

Co z tą ramą?

W modelach rekreacyjnych damskich rowerów Kross rama może być zaprojektowana bardzo nisko, ponieważ nie musi sprostać dużym przeciążeniom. Takie rowery są bardzo wygodne i przyjazne w użytkowaniu. Zresztą niższe ramy coraz częściej pojawiają się w modelach trekkingowych dla mężczyzn. Po prostu niska rama gwarantuje łatwiejsze wsiadanie i zsiadanie z roweru zarówno kobietom, jak i mężczyznom. A w awaryjnych sytuacjach łatwiej można dzięki niej zeskoczyć z roweru. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję obniżonych ram, przy zachowaniu odpowiednich parametrów wytrzymałości i sztywności. Dlatego w wielu modelach męskich rowerów Kross umieszcza się górną rurę ramy dosyć nisko. Tak czy inaczej priorytetową sprawą przy wyborze ramy roweru jest jej rozmiar, który powinien być dopasowany do naszego wzrostu.