Sauny domowe, sauny zewnętrzne, a może sauny ze skosem? Wszystkie europejskie sauny mają jednego protoplastę – saunę fińską. Poznajcie jej historię!

Początki sauny fińskiej sięgają dwóch tysięcy lat wstecz. W Finlandii sauna to miejsce niezwykle ważne z punku widzenia nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych. Mogą się tam odbywać nie tylko prywatne rozmowy, ale także negocjacje biznesowe, polityczne i gospodarcze.

Tak to się zaczęło

Z początku sauny stawiane były jako oddzielone od zabudowań mieszkalnych domki. Wychodząc z nich można było wskoczyć bezpośrednio do jeziora czy rzeki, zamiast brać klasyczny prysznic po saunie. Podczas kąpieli cieplnej, można było również delikatnie biczować się za pomocą młodych gałązek brzozy, aby stymulować krążenie krwi. Dziś równie popularne są zarówno sauny domowe, sauny zewnętrzne, jak również i sauny o wszelkiego rodzaju kształtach i rozmiarach, we wszystkich wariantach, sauny z prostymi ścianami, duże i małe, czy sauny ze skosem w pomieszczeniach ze spadzistym dachem. W dzisiejszej Finlandii są sauny można spotkać po prostu wszędzie! W domach prywatnych, w hotelach, na łodziach, w firmach, w siedzibach władz i oczywiście w pałacu prezydenckim…

http://saunymarla.pl/sauny-wroclaw/

Protoplaści sauny

Ale miejsca, w których można było się wypocić, znane były już w czasach prehistorycznych w umiarkowanych i zimnych regionach półkuli północnej. Korzystały z nich ludy Syberii, a indiańskie plemiona współczesnych Stanów Zjednoczonych i Kanady, korzystało z saun, zanim na ich tereny przybyli Europejczycy. Były to już wówczas budynki, w których ciepło dawały kamienie ogrzewane drewnem. Korzystali z nich chorzy lub wojownicy, którzy pragnęli się oczyścić w izolacji przed innymi. Trudnym momentem w historii saun były wieki szybko rozprzestrzeniającej się dżumy, gdy sauny zakazano, by uniemożliwić przenoszenie się zarazy. Również kościół katolicki zabraniał korzystania z sauny, walcząc z powszechną w saunach nagością. Praktyka korzystania z saun przetrwała przede wszystkim w Rosji i krajach skandynawskich.

Dzień dzisiejszy

Z początku pomieszczenie sauny kopane było w ziemi, z czasem pojawiły się sauny zewnętrzne – chaty z drewna. Dzisiejsze pomieszczenia do saunowania wciąż konstruowane są z drewna, a ich formy są raczej proste. Sauny domowe, sauny zewnętrzne, sauny ze skosem lub bez królują już nie tylko w Finlandii i krajach skandynawskich. Stały się popularne w całej Europie, w tym również i w Polsce, a to ze względu na ich walory zdrowotne i odpreżające. Nikt nie ma już dziś wątpliwości co do dobroczynnego działania sauny.