Wielu z nas bardzo dobrze wie, czym jest ślub kościelny i cywilny. Jeśli jednak chodzi o ślub humanistyczny, pojawiają się ogromne wątpliwości. Niektórzy wręcz pytają wprost – co to za nowość? Okazuje się, że nowością wcale nie jest. Co to za ceremonia, dowiesz się z poniższej treści. 

Co to ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to ceremonia, która nie dotyczy ani spraw religijnych, ani też cywilnych. To oznacza, że przysięga małżeńska wypowiadana w dniu uroczystości, ma charakter symboliczny. Taki ślub nie ma nic wspólnego z kościołem. Nie jest też zgodny z prawem. Narzeczeni ślubują sobie miłość na swój własny sposób. I co ciekawe, ślub ten wcale nie jest nowością. Jest dobrze znany w Szkocji, gdzie liczba tych właśnie ceremonii przekracza liczbę małżeństw zawieranych w kościele. W Polsce natomiast jest to niezgodne z prawem. To znaczy nikt nikomu nie broni wyznawać sobie miłości w ten sposób, ale formalnie i względem prawa osoby te nie będą ze sobą związane. 

Dla kogo ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to niewątpliwie opcja dla par, które z różnych powodów nie mogą wziąć ślubu ani kościelnego, ani też cywilnego. Albo też dla osób, które nie są w ten formalny sposób się ze sobą wiązać. Każdy przeważnie ma własny pogląd na temat ślubu. Wiele osób jest zainteresowanych właśnie ślubem humanistycznym. Na pewno jest to również rozwiązanie dla par homoseksualnych. Taki ślub może się odbyć w dowolnym miejscu – w restauracji, parku, na plaży itd. Udział w nim bierze Mistrz ceremonii. Sama regułka zaś i przebieg uroczystości zależy od indywidualnych upodobań i ustaleń. Tu tak naprawdę nie ma żadnych reguł. Panuje pełna swoboda, co wiele par mocno sobie ceni. 

 

Ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, ani religijnej. Mimo to wzbudza zainteresowanie u wielu par. Zapewne to dlatego, że daje możliwość pełnej swobody w zakresie organizacji. Samodzielnie ułożona przysięga, możliwość organizacji wydarzenia w dowolnym miejscu i brak jakichkolwiek barier czy ograniczeń. Na ślub tego rodzaju może zdecydować się każdy.