Wydajne uzdatnienie wody jest niezwykle ważne i bez niego może się ona nie nadawać do użytku w wielu nawet domowych, a co dopiero przemysłowych systemów. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, że woda jest wodzie nierówna z racji na to, ile związków może się w niej znajdować. Jedna z rzeczy używanych w celu uzdatnienia wody to sól tabletkowa. Czym ona jest i po co się ją stosuje?

Sól tabletkowa — co to i z czego się składa?

Opisanie tego, czym jest sól tabletkowa, jest niezwykle proste. Najczęściej jest to najprostszy związek soli, czyli chlorek sodu znany pod wzorem NaCl. Oczywiście nie jest to jedyna część takiej soli. Oprócz tego spotkamy w niej wapń, siarczany, żelazo oraz magnez. Taki zestaw pozwala na stworzenie mającej białej barwy soli, która posiada silnie słony smak i jest bezwonna. 

Tak przygotowaną sól następnie prasuje się w specjalne tabletki. Po to, by ich rozpuszczanie było prostsze, a co za tym idzie, skuteczność była wyższa, prasuje się je w specjalne tabletki o odpowiednim kształcie. Są one wypukłe zarówno po górnej, jak i dolnej stronie. Dzięki temu rozpuszczają się szybciej i mogą w krótszym czasie rozpocząć działanie. 

Po co stosuje się sól tabletkową?

Sól tabletkowa to jeden z elementów uzdatniania wody. Sama w sobie nie ma jednak wbrew pozorom zdolności uzdatniających. Jest ona jednak kluczowym elementem wymiany jonowej, która już pozwala na usunięcie z wody sporej ilości niepożądanych wniosków. 

Działanie tego sposobu uzdatniania wody jest dość proste. Gdy woda o dużej twardości trafia na złoże filtracyjne, te związki zamienia się na neutralne jody sodu. W ten sposób do mieszkań, czy też domów oraz innych instalacji może trafić woda z mniejszą ilością związków odpowiadających za twardość. 

Dzięki temu w instalacjach domowych powstaje mniej kamienia, co korzystnie wpływa na ich efektywność. Ta z kolei ma bezpośrednie przełożenie na zużycie wody. Im wyższa, tym mniej wody zazwyczaj zużywamy, więc zdecydowanie warto zadbać o dobre uzdatnianie wody i postawić m.in. na soł tabletkową.