Ciężarki kettlebell to sprzęt, który przebojem wdarł się… nie na salony, ale do klubów fitness. Szybko wyparły tradycyjne hantle, które przez lata były bezkonkurencyjne.

Ich kulisty kształt i płaska podstawa wzorowane są na prawdziwych odważnikach do wagi towarowej. Używali ich między innymi rosyjscy farmerzy, którzy charakteryzowali się dużą siłą i rozbudowaną masą mięśniową. Inne źródła dopatrują się ich początków aż w starożytnej Grecji, gdzie odważniki żeliwne o tym kształcie miały być także używane do ważenia zboża. Ciężarki kettlebell mają różną wagę. Dla kobiet polecane są te od 8 do 12 kilogramów, a dla mężczyzn kettlebell 16 kg lub cięższe, na przykład 20 kg. Każdy z nich ma swoje zalety i przeznaczenie. Najważniejsze, aby dobrać ciężarek do naszych potrzeb, kondycji i możliwości. Zbyt ciężki może sprawić, że stracimy chęć i motywację do dalszych ćwiczeń, które są ponad nasze siły, a za lekki nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Dużą popularnością cieszy się turniejowy kettlebell 16 kg, którego do ćwiczeń mogą wykorzystywać nie tylko mężczyźni, ale też silniejsze kobiety. Jeżeli nie wiemy, na który z ciężarków się zdecydować, to jest wiele powodów, dla których warto wybrać właśnie ten. Z jego pomocą popracujemy między innymi nad siłą, wytrzymałością i równowagą. Warto go wybrać przede wszystkim ze względu na jego uniwersalność. Używany jest podczas turniejów, ale także sprawdza się w klubach fitness czy nawet domowych siłowniach. Ćwiczenia z nim wpłyną pozytywnie nie tylko na sylwetkę, ale też naszą kondycję i witalność. Docenią je z pewnością kobiety, którym zależy na idealnej figurze. Swoją przygodę z fitnessem powinny zacząć jednak od hantli o mniejszym ciężarze, a po ten sięgnąć, gdy już będą na to gotowe.

Kettlebell 16 kg to przyrząd, który ma niewielki rozmiar, więc zajmuje mało miejsca i można go przechowywać nawet w salonie czy sypialni, gdzie często ćwiczymy. To przyrząd zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Niemal idealnie gładka rączka sprawia, że dobrze przylega do dłoni, co jest gwarancją bezpieczeństwa podczas ćwiczeń.