Kawa to napój, który umila nam każdy dzień. Dzięki niemu mamy szansę na lepsze pobudzenie oraz zwiększenie swojej wydajności. W jaki sposób poprawnie ją zaparzyć? Sprawdźmy.

Proces parzenia mielonej kawy

Kawa to dar natury, który stosujemy już od wielu tysięcy lat. Jej unikalne właściwości pomagają ludziom lepiej pracować oraz zredukować uczucie senności na kilka godzin. Dzięki temu zyskała sławę na całym świecie i współcześnie pije się ją z zastosowaniem wielu różnorodnych technik. Najbardziej popularna obejmuje przygotowanie kawy mielonej, którą wybiera w Polsce aż 70% obywateli. Wszystko przez możliwość dobrania odpowiedniej mieszanki, która sama w sobie potrafi poprawić nam humor. 

Proces parzenia kawy poprzedzamy odpowiednim zakupem. Najlepiej jest zaopatrzyć się w specjalistyczny młynek i samodzielnie mielić kawę ziarnistą. Wtedy ma ona najwięcej smaku oraz aromatu. Wszystkie te elementy są zamknięte wewnątrz ziarna. Do wyboru mamy wiele różnorodnych gatunków kaw. Najpopularniejszymi są robusta oraz arabica. To właśnie po nie sięgamy najczęściej. Kawę mieloną najlepiej jest wykonać w specjalnym czajniczku moka, który zastępuje nam tradycyjny ekspres ciśnieniowy oraz jest stosunkowo tani. Możemy uzyskać z niego aromatyczną oraz dobrą kawę. Jako kawy możemy użyć arabici, która posiada delikatny, ale pełny smak. Po wcześniejszym zmieleniu kawę umieszczamy w sitku oraz zalewamy dolną część czajnika zimną wodą. Gdy woda zacznie się gotować ciśnienie przetransportuje gorącą wodę na wyższy poziom czajniczka przechodząc przez zmieloną kawę. Dzięki temu uzyskamy gotowy napar, który z pewnością przyniesie nam przyjemnych doznań.

Innym, bardziej popularnym sposobem jest przyrządzenia kawy tak zwanej zalewajki. Jest to najczęściej wybierany przez Polaków sposób parzenia. Wystarczy odpowiednią ilość kawy wsypać do kubka, filiżanki lub szklanki oraz zalać gorącą wodą. Po kilku chwilach fusy opadną na dno a my będziemy mogli rozkoszować się pyszną oraz szybką kawą.

Proces parzenia kawy rozpuszczalnej

Kawa rozpuszczalna to również popularny rodzaj kawy, który zazwyczaj wybierany jest przez osoby, którym zależy na estetyce kawy. Wszystko przez fakt, że nie posiada ona fusów. Najczęściej wykonuje się ją z odmiany robusta, która jest mocna oraz gorzka. Jednak nie jest to zasadą. Kawa rozpuszczalna wyróżnia się łatwością przygotowania. Wystarczy odpowiednią ilość kawy zalać gorącą wodą. Dzięki temu powstaje napój, który wolny jest od jakichkolwiek fusów. Dzięki kawie rozpuszczalnej możemy także uzyskać jej smak i aromat w różnych daniach. Granulki szybko ulegają rozpuszczeniu w ciastach oraz masach. Możemy w prosty sposób wykorzystać je na wyjazdach oraz w warunkach polowych. Często sporządza się z nich małe saszetki z kawą, które posiadają odmierzoną porcję. Warto jednak dobrze sprawdzić ich skład, aby wykluczyć ewentualne słodziki oraz śmietanki w proszku.

Wskazówki dotyczące parzenia kawy

Jakość kawy można podkreślić przez między innymi regularny pomiar temperatury wody. Warto pamiętać, że najlepiej jest do mielonej kawy nie przekraczać 95 stopni Celsjusza, do rozpuszczalnej zaś 90 stopni Celsjusza. Odpowiednią temperaturę możemy uzyskać zaopatrując się w termometr lub kupując czajnik z funkcją programowania. Dzięki temu nasza kawa nie będzie zbyt gorzka.

Inną wskazówką jest używanie przefiltrowanej wody z dzbanka. Dzięki temu usuniemy z niej kamień, który jest obecny w wodzie kranowej. Znacząco wpływa on na jakość naparu oraz jego zapach. Warto wiedzieć o tym, aby nie wsypywać cukru razem z kawą przed jej zalaniem wodą. Cukier zmienia gęstość wody oraz wpływa na jej temperaturę. Może to skutecznie utrudnić proces parzenia kawy i w efekcie trzymamy utrzymujące się na powierzchni naparu fusy.

Proces parzenia kawy jest odmienny w zależności od jej rodzaju. Warto przykładać do tego dużą wagę, ponieważ wówczas będziemy mogli cieszyć się pysznym oraz aromatycznym napojem. Na rynku jest wiele różnorodnych akcesoriów, które stworzone są do parzenia kawy. Jednym z nich jest wspomniany w artykule czajniczek moka. Są również różnorodne filtry oraz ekspresy grawitacyjne. Warto z nich skorzystać szczególnie wtedy, gdy chcemy podnieść jakość pitej kawy.