Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób usunąć kotwy, tak, aby nie uszkodzić warstw nowej posadzki. Istnieje kilka zabiegów, które pozwalają wykonać tą czynność nieinwazyjnie. Wyjęcie kotew nie musi oznaczać uszkodzenia betonu czy nieestetycznego wyglądu. Zapewnienie skutecznego pozbycia się zalegających elementów z posadzki to również gwarancja najwyższej wartości, tj. bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

Kotwy chemiczne i ich zastosowania

W przypadku hal magazynowych w posadzkę betonową najczęściej stosuje się kotwy chemiczne, czyli kiedy w wykonany otwór wlewa się klej epoksydowy, po czym umieszcza się kotwę. Po zastygnięciu kleju śruba jest gotowa do zamocowania balustrad, poręczy, filarów, słupów, wszelkiego rodzaju wsporników czy regałów. Kotwienie w ten sposób elementów złącznych w betonie gwarantuje najlepszy z możliwych systemów mocowania. Zdaniem profesjonalnych montażystów oraz instalatorów, to największa wytrzymałość na duże obciążenia oraz gwarancja bezpieczeństwa.

Usuwanie kotew w takiej sytuacji należy jednak do jednych z najtrudniejszych przedsięwzięć. Zwłaszcza, że tego rodzaju kotwienie może odbywać się blisko naroży, krawędzi, dojście do nich nie zawsze okazuje się możliwe. Czy istnieje sposób, aby usunąć kotwy bez uszkodzenia posadzki? Usuwanie kotew, w takim przypadku to najczęściej zabieg miejscowy polegający na wywiercaniu ich lub elementów stalowych, które znajdują się bezpośrednio w posadzce. Kolejnym etapem jest naprawa powstałych ubytków.

Sposoby na usuwanie kotew

Wyjęte w sposób niedbały kotwy spowodują uszkodzenie betonu, który stanie się niebezpieczny dla użytkowników oraz będzie wyglądał nieestetycznie. Jednym ze sposobów na wykonanie pracy demontażu kotwy jest ich dobijanie oraz uzupełnienie ubytków. Można też dokonać konkretnych wycięć i wypełnić powstałe w ten sposób szczeliny. Ostatnim sposobem na usuwanie kotew jest wywiercenie ich oraz uzupełnienie ubytku.

Odradza się nagrzewania wystających elementów, ponieważ materiał, z którego składają się kotwy w pełni utraci swoje dotychczasowe właściwości. Poza tym, w ten sposób wyciągnięte elementy z posadzki sprawią, że w tych miejscach trudno będzie wprowadzić nowe. Usuwanie kotew w tej sytuacji musi nastąpić w całości. Nie może dojść do ich uszkodzenia, ponieważ leje po nich trudno będzie zagospodarować w jakikolwiek sposób. Zabieg miejscowy powinien skutecznie i szybko usunąć kotwę bez naruszenia struktury betonu.