Rura kroplująca różni się od węża pocącego sposobem działania i przeznaczeniem. To, co łączy oba produkty, to fakt, iż oba są stosowane podczas budowy systemów nawadniających. Kiedy lepsza będzie linia kroplująca, a kiedy wąż?

Rura kroplująca — sposób działania i miejsce zastosowania

Rura kroplująca, zwana potocznie linią kroplującą zbudowana jest z polietylenu. Występuje w różnych średnicach i długościach, dobiera się ją w zależności od wielkości ogrodu oraz rodzaju nawadnianych roślin. Od tych dwóch podstawowych parametrów zależy wydajność instalacji. Węże kroplujące mogą być z powodzeniem stosowane do podlewania grządek, kwietników, rabat i żywopłotów. W zależności od modelu, średnicy można je montować na powierzchni, lub w systemie nawadniania podziemnego.

Poza nimi do budowy linii nawadniających używane są również węże pocące, o podobnym działaniu, lecz odmiennej budowie. W odróżnieniu od rury kroplującej przepuszczają one wodę nie punktowo, a na całej swej długości. Ten produkt stworzony został z myślą o roślinach żyjących w skupiskach typu żywopłoty, rabaty kwiatowe, skalniaki czy warzywniki. Są to artykuły o delikatnej budowie, łatwo poddają się formowaniu, ale też nie mają wysokiej odporności na zmienne — zwłaszcza ujemne temperatury.

Zalety podlewania roślinności z użyciem węży kroplujących

Nawadnianie kropelkowe pozwala dzięki zastosowaniu węży kroplujących dopasować dozowanie wody konkretnie pod dany gatunek roślin. Dobrze przemyślany projekt może zmniejszyć zużycie wody powyżej 60% względem tradycyjnej metody podlewania. Rura kroplująca może być stosowana w każdej szerokości geograficznej, bez względu na panujący w danym miejscu mikroklimat, czy ukształtowanie terenu.

Podczas budowania nawadniania kropelkowego trzeba pamiętać o jakości poszczególnych elementów budujących linię, a także regularnej jej konserwacji, celem zapobiegania zatorom i innym nieszczelnością zmniejszającą wydajność.