Chwytak podciśnieniowy to niezastąpione urządzenie, które może być stosowane w wielu branżach. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie różnych przedmiotów zarówno w małych zakładach, jak i na liniach produkcyjnych wielkich firm.

Do czego służy chwytak podciśnieniowy?

W każdej firmie zdarzają się sytuacje, gdy trzeba przenieść jakiś element tak, by go nie uszkodzić, a jednocześnie nie narażać pracownika na ryzyko urazu, czy wypadku. Chwytak podciśnieniowy służy przede wszystkim do przenoszenia dużych, płaskich i nieporowatych przedmiotów, np. załadowywania i rozładowywania płyt drewnopodobnych, płyt z tworzywa sztucznego, ciężkich blach oraz przenoszenia np. szyb lub okien (także do montażu).

Chwytak jest zasilany sprężonym powietrzem, a w jego obudowie znajduje się wkład próżniowy (wymienny eżektor) o różnej wydajności, w zależności od modelu. Do obudowy mocuje się ssawkę – w zależności od przeznaczenia dostępne są rozmaite typy. Doprowadzany jest do niego tylko przewód ze sprężonym powietrzem. Warto dodać, że różne typy zintegrowanych mocowań ułatwiają również montaż chwytaków, np. w profilach aluminiowych.

Właściwości chwytaków podciśnieniowych

Do najbardziej korzystnych właściwości chwytaków można zaliczyć bezpośrednie połączenie z ssawką, wysoki poziom podciśnienia – nawet do 91%, szybki proces zasysania a następnie uwalniania danego elementu, ciągły przepływ próżni niezależny od wahań ciśnienia zasilającego oraz specjalny multiport przyłączeniowy.

Korzyści ze stosowania chwytaków podciśnieniowych

Urządzenie to jest niezbędne i niezawodne. Jest łatwe w montażu i ma nieduży rozmiar. Działa niezwykle skutecznie dzięki szybkiemu wytwarzaniu podciśnienia w układzie. Dzięki funkcji przedmuchu, który może być manualny lub automatyczny, dany przedmiot można równie szybko uwolnić. Do najważniejszych korzyści jego stosowania należy przede wszystkim łatwe przenoszenie ciężkich ładunków bez ryzyka ich uszkodzenia. Chwytak podciśnieniowy zapewnia też bezpieczeństwo pracy, gdyż nie naraża operatora na ryzyko wypadku lub uszkodzenia zdrowia.

Elementami, których nie sposób pominąć są również: bardzo duża trwałość użytkowania chwytaka wykonanego z mocnych i stabilnych elementów, jak aluminium i tworzywa sztuczne o wzmocnionej strukturze oraz niskie koszty eksploatowania.

Liczba połączeń w chwytaku jest zredukowana do minimum (im mniej połączeń, tym mniejsza szansa na nieszczelności). Ponadto używanie tego urządzenia ma dodatkowe atuty, mianowicie dzięki zastosowaniu tłumika o podwójnym przepływie zostaje znacznie ograniczony poziom hałasu co wpływa pozytywnie na zdrowie obsługujących go pracowników.

Chwytak podciśnieniowy niezastąpiony w pracy

Chwytak podciśnieniowy jest przydatny w zakładach o różnych branżach. Nie ma znaczenia, czy są to małe firmy, czy też duże koncerny z liniami produkcyjnymi. Jego stosowanie umożliwia skrócenie czasu pracy i przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo operatorowi. Nasza firma oferuje różne modele chwytaków, w zależności od zapotrzebowań i oczekiwań klientów.