Centralny odkurzacz to urządzenie, odznaczające się znakomitą efektywnością. Bez względu na wybrany przez nas model, należycie eksploatowana instalacja jest w stanie służyć nam latami. Nie powinniśmy jednak zapominać, że nie ma na świecie urządzenia, odpornego w stu procentach na wszelkie usterki. Nieprawidłowości w montażu instalacji lub nieumyślne błędy podczas odkurzania mogą sprawić, że wydajność urządzenia ulegnie znacznemu pogorszeniu. Odpowiednia troska o instalację jest tu o tyle istotna, że dostęp do zabudowanych rur nie należy do najprostszych, wymagając od nas nierzadko ponownego kucia ściany. Oto, co powinniśmy wiedzieć na temat prawidłowego użytkowania naszego odkurzacza, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

 

Przyczyny zapchania centralnego odkurzacza

 

Podstawowym, a zarazem najprostszym problemem, związanym ze spadkiem mocy ssania centralnego odkurzacza, jest wypełnienie się jego zbiornika. Element ten powinien być opróżniany średnio co pół roku, aby zapewnić urządzeniu bezproblemowe działanie. Inną przyczyną niedrożności instalacji jest zasysanie zbyt dużych przedmiotów, a także cementu, gipsu lub gruzu. Jeśli przeprowadzaliśmy więc jakiekolwiek renowacje, unikajmy usuwania ich pozostałości za pomocą odkurzacza. Nierzadko zdarza się także, że winną zapchania się instalacji jest folia, zaczepiająca się o nierówności wewnątrz rur.

 

 

Udrażnianie centralnego odkurzacza

 

Pamiętajmy, że nowoczesny, centralny odkurzacz to urządzenie bardzo odporne na wszelkie usterki. Kiedy dojdzie jednak do zapchania się instalacji, powinniśmy jak najszybciej postarać się o usunięcie przyczyny. Jeśli problemem nie jest przepełniony zbiornik, możemy spróbować udrożnić rury, posługując się cienką spiralą. Osoby, dysponujące zwykłym, zapasowym odkurzaczem, mogą także spróbować wyssać blokujący przedmiot z powrotem. Jeśli takie nieinwazyjne powody nie pomogą, konieczne staje się wezwanie specjalistów. Po sprawdzeniu sytuacji za pomocą kamery i zlokalizowaniu problemu, należy wówczas rozkuć ścianę i usunąć przyczynę blokady bezpośrednio z rur.