Rozwinięte kraje starają się pomagać swoim mieszkańcom na wiele różnych sposobów, a jednym z nich okazują się świadczenia socjalne. Na liście państw znajduje się również Norwegia i trzeba przyznać, że pod względem zasiłków rodzinnych przedstawia się bardzo korzystnie. Jakie dokładnie świadczenia oferowane są rodzicom? Na jaki zasiłek mogą zdecydować się osoby, które mają dzieci? Poniżej kilka propozycji! Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Svangerskapspenger 

Svangerskapspenger to zasiłek ciążowy, o który mogą ubiegać się kobiety spodziewające się dziecka. Oczywiście to wcale nie oznacza, że taki zasiłek dedykowany jest dla wszystkich kobiet w ciąży. W tym przypadku mamy do czynienia z formą wsparcia dla ciężarnych pracujących na stanowiskach, których specyfika może mieć wpływ na zdrowie lub życia maluszka. 

W pierwszej kolejności zawsze pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia kobiecie odpowiednich warunków pracy, a więc na przykład do zmiany jej stanowiska na takie, które nie będzie szkodliwe dla zdrowia lub życia nienarodzonego dziecka. 

Jeśli nie jest to możliwe, to kobieta do 37. tygodnia ciąży może otrzymywać zasiłek rodzinny w norwegii dla polaków. Warunkiem jego osiągnięcia jest uzyskanie rocznego dochodu na wyznaczonym poziomie, ale nie tylko. Dodatkowo konieczne jest też przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o braku możliwości pracy na wykonywany stanowisku, czy okresu zatrudnienia powyżej 4 tygodni.

Engangsstønad 

Engangsstønad to jednorazowy zasiłek na dziecko, które wypłacane jest w Norwegii już po urodzeniu dziecka. Zatem można śmiało stwierdzić, że w tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem, które jest odpowiednikiem polskiego becikowego. Aby otrzymać taki zasiłek rodzinny w norwegii dla polaków trzeba mieć ubezpieczenie socjalne w momencie narodzin lub adopcji maluszka. Jeśli mamy zamiar starać się o jednorazowy zasiłek na dziecko adoptowane, to warto zaznaczyć, że jego wiek nie może przekraczać 15 lat. 

Foreldrepenger 

Foreldrepenger to zasiłek socjalny, który można otrzymać od norweskiego Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej. Foreldrepenger wypłacany jest świeżo upieczonym rodzicom i można otrzymać wsparcie przez okres od 49 do 59 tygodni (matka) lub od 40 do 50 tygodni (ojciec). Taki zasiłek rodzinny w norwegii dla polaków zależy od stawki i przysługuje tylko tym rodzicom, którzy osiągnęli wyznaczoną wysokość dochodu. Do tego wymagane jest przepracowanie co najmniej 6 z 10 ostatnich miesięcy w Norwegii.

Barnetrygd 

Barnetrygd to podstawowy zasiłek rodzinny, który udzielany jest do momentu aż dziecko ukończy 18 lat, więc można go porównać do polskiego 500+. Barnetrygd przysługuje rodzicom, którzy osiągają dochód i opłacają składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii. Co ważne, w tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z zasiłkiem , który wypłacany jest rodzinom, ale również osobom, które samotnie wychowują dziecko (jednakowo kobietom, jak i mężczyznom) lub żyją w związku nieformalnym.