Soki owocowe często mają złą sławę, zwłaszcza u dietetyków. Jednak naturalnie pozyskiwane soki z poszczególnych owoców mogą stanowić prozdrowotne napoje. Przykładem jest sok z aronii, który warto włączyć do jadłospisu. Dlaczego? Przekonaj się, czytając nasz artykuł. 

Jakie właściwości ma sok z aronii?

Jeśli chodzi o same właściwości, to sok z aronii jest bogaty w polifenole, witaminę C, witaminę K, błonnik pokarmowy oraz witaminy z grupy B. Analizując skład, należy zwrócić szczególną uwagę na polifenole. To właśnie te związki zwalczają wolne rodniki i bronią organizm przed niepożądanymi skutkami stresu oksydacyjnego. 

Co więcej, polifenole przyczyniają się do wolniejszego starzenia się komórek i obniżają ciśnienie we krwi. Jak widać, warto pić sok z aronii, jeśli chcemy chronić się przed wszelkimi wirusami i bakteriami. 

Sok z aronii a poziom cukru

Najnowsze badania zrealizowane przez amerykańskich naukowców wskazują, że sok z aronii pozytywnie wpływa na kwestię poziomu cukru we krwi. Wszystko za sprawą wspomnianych już wcześniej polifenoli, które zwiększają poziom insuliny, a także redukują poziom stresu oksydacyjnego. 

Co więcej, pijąc sok z aronii, możemy z łatwością zwalczyć pożądane skutki cukrzycy. W praktyce owoce aronii ograniczają przyrost nadmiernej masy mięśniowej, łagodzą pragnienie na produkty słodzone, a także minimalizują problem częstego oddawania moczu. 

Sok z aronii – jakie ma inne właściwości prozdrowotne?

Wyciąg z owoców aronii używany jest również w medycynie w walce z chorobami narządu wzroku, które dotyczą seniorów. Precyzując, chodzi o jaskrę, zaćmę czy niszczenie plamki żółtej. W sieci są dostępne badania, które jednoznacznie wskazują, że pacjenci mający problem ze wzrokiem, pijąc sok z aronii, zaobserwowali poprawę w kwestii widzenia. 

Ponadto, wyniki medyczne osób, biorących udział w badaniach potwierdziły, że sam sok przyczynił się również do spowolnienia patologicznych zmian, występujących w organizmie.