Numer IBAN czym jest? Co trzeba o nim wiedzieć?

Numer IBAN pozwala na wykonywanie międzynarodowych przelewów bankowych. Właśnie dzięki niemu możesz zrobić zakupy w zagranicznych sklepach. Numer IBAN działa na podobnych zasadach jak indywidualny Numer Rachunku Bankowego (NRB). Dzięki temu masz zawsze pewność, że pieniądze trafią do odpowiedniej osoby. Przeczytaj, co warto wiedzieć o numerze IBAN, jaki jest format kodu IBAN.

Po co potrzebny jest numer IBAN?

Zanim wytłumaczymy czym jest numer IBAN, jaki jest format kodu IBAN, to zaczniemy od wyjaśnienia do czego jest potrzebny. Numer IBAN jest niezbędny do realizowania przelewów zagranicznych, np. gdy kupujesz coś na zagranicznych portalach. Z danych udostępnionych w raporcie Płatności Cyfrowe 2020 Izby Gospodarki Elektronicznej wynika, że coraz więcej polskich konsumentów robi zakupy za granicą. Jeśli chcesz swobodnie robić zakupy w sklepach internetowych to musisz mieć numer IBAN. Czym jest? Jakie jest format kodu IBAN?

Numer IBAN – co warto o nim wiedzieć?

IBAN z ang. (International Bank Account Number), czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego. Pozwala na transfer środków na zagraniczne konta. Czym jest numer IBAN? To nic innego jak specyficzny sposób zapisywania numeru rachunku bankowego. Zawiera symbol kraju, w którym prowadzone jest konto. Dzięki temu od razu wiadomo, z lub do jakiego państwa jest wysyłany przelew.

IBAN został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, aby ułatwić wykonywanie przelewów transgranicznych. Ciekawostką jest to, że polskie Numery Rachunków Bankowych są zgodne z IBAN. Jaki jest format kodu IBAN? Gdy wysyłasz przelew z zagranicy do polski to przed ciągiem 26 cyfr wystarczy wpisać skrót PL. Gdy realizujesz przelewy zagraniczne musisz podać również numer BIC (w innym przypadku przelew nie zostanie realizowany) – każda instytucja bankowa zarówno za granicą, jak i w Polsce ma swój indywidualny numer BIC.