Długa żywotność kotłów CO oraz ich poszczególnych elementów zależy od kilku czynników. Warto pamiętać między innymi o właściwym użytkowaniu pompy. W nowoczesnych piecach fabrycznie montowane są sterowniki, odpowiadające między innymi za włączania oraz wyłączanie tego urządzenia. Nie oznacza to, że osoby korzystające ze starszych modeli są na straconej pozycji. Mają one możliwość takiego zmodernizowania swojego sprzętu, by pompy mogły działać efektywniej i dłużej.

Pompa będzie działać tylko wtedy, kiedy trzeba

Odpowiednie sterowanie pompą CO sprawia, że ma się realny wpływ na oszczędzanie energii oraz na żywotność tego urządzenia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ dzięki właściwym regulacjom pompa zostaje uruchamiana wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne, czyli w określonym zakresie temperatur. Po przekroczeniu danego poziomu ten element może zostać wyłączony i dzięki sterownikowi tak właśnie się dzieje. Energia nie jest pobierana, dlatego ogranicza się koszty jej wykorzystywania. Poza tym urządzenie nie jest narażone na zbyt długotrwałe działanie czy uszkodzenia, ponieważ „odpoczywa” w czasie, kiedy nie musi być uruchomione. Wysokiej klasy czujnik temperatury jest odpowiedzialny za wyłączanie pompy w momencie, gdy działa ona bez potrzeby.

Nowoczesny sterownik wpłynie na żywotność

Oczywiście powinno się pamiętać, że wpływ na żywotność pompy ma nie tylko fakt jej wyłączania w czasie, kiedy może być unieruchomiona. Pochodzący od sprawdzonego producenta sterownik ma kluczowe znaczenie także dla innych aspektów. Można wymienić chociażby włączanie pompy w momencie, gdy temperatura spada poniżej 5 stopni. Pozwala to uniknąć zamarznięcia sprzętu. Poza sezonem grzewczym natomiast należy dbać o to, by urządzenie się nie zastało. Za tę kwestię również odpowiada sterownik. Dzięki zamontowaniu tego rodzaju elementu można więc wiele zyskać, przede wszystkim zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz ewentualnie na konieczności zakupu nowej pompy.