O prozdrowotnych właściwościach błonnika nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak nie wszyscy wiedzą, że włókno pokarmowe może mieć również niekorzystny wpływ na organizm – nasila niektóre stany chorobowe. Jakie są wskazanie i przeciwskazania do stosowania błonnik w suplementach?

Co wiemy o błonniku w suplementach?

Błonnik w suplementach pochodzi najczęściej ze ścian komórek roślinnych. Pod względem chemicznym są to tzw. polimery węglowodanowe, które są odporne na działanie enzymów trawiennych w jelicie cienkim. Zdarza się, że fermentują pod wpływem bakterii jelitowych.

Jakie są efekty działania błonnika w suplementach?

Działanie błonnika w suplementach jest zależne od struktury włókna, które zostało wyizolowane z roślin. Badania dowodzą, że frakcja nierozpuszczalna ma działanie przeczyszczające i tylko w małym stopniu ulega procesowi fermentacji. Dzięki temu ułatwia wypróżnianie, a tym samym skarżąca czas pasażu jelitowego.

Niektóre rodzaje błonnik w suplementach to frakcje rozpuszczalne, które ulegają całkowitej fermentacji w jelitach. Powodują również opóźnienie w opuszczaniu pokarmów w żołądku. Wykazują działanie żelotwórcze, dlatego nie dają efektu przeczyszczającego.

Aby skorzystać z dobroczynnego wpływu błonnika na organizm, to należy przeanalizować skład suplementu i sprawdzić, która frakcja w nim dominuje. Co czasami jest bardzo trudne, ponieważ budowa włókna jest bardzo złożona.

Wpływ błonnik w suplementach na niektóre jednostki chorobowe

Wiele przeprowadzanych analiz naukowych wskazuje na bardzo duży związek między ilością spożywanego błonnika a częstotliwością występowania takich chorób cywilizacyjnych jak: otyłość, choroby układu sercowo- naczyniowego, cukrzyca typu 2 i nowotwory. Zwiększona podaż błonnika w diecie pomaga w regulowaniu poziomu cukru we krwi, zmniejsza również dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Dlatego błonnik w suplementach może być pomocny w leczeniu, jak i zapobieganiu wielu chorób cywilizacyjnych.