Choć nazwa druk UV brzmi bardzo tajemniczo, to daje wiele możliwości. Wykorzystując tę technikę, można wykonać druk niemal na każdej płaskiej powierzchni: szkle, PCV, drewnie czy tekstyliach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak produkowane są gadżety reklamowe? Za każdym z nich stoi druk UV. Ile kosztuje druk UV? Technologia ta daje duże większe możliwości niż druk komercyjny. Dowiedz się więcej o druku UV.

Czym jest druk UV?

Technika druk UV jest bardzo podobna do tradycyjnego druku, a urządzenie działa na tej samej zasadzie, co drukarki atramentowe. Różnią się jedynie: rodzajem tuszu oraz metoda utrwalania wydruku (w przypadku druku UV jest to lampa LED).

Do druku UV stosuje się specjalne mieszanki ciekłych polimerów, które po utwardzeniu stają się bardzo trwałe. Jeśli chodzi o kolory, to do druku UV tak samo, jak do klasycznych drukarek stosuje się paletę CMYK. Tusz noszony jest na materiał, a następnie zostaje utwardzony światłem UV emitowanym przez lampy LED znajdujące się w głowicy drukarki. Dzięki temu zachodzi reakcja chemiczna i druk UV przyjmuje formę cienkiej warstwy plastiku. Kolejną różnicą między drukiem UV i zwykłym jest możliwość stosowania białego atramentu (co nie jest możliwe w klasycznym druku). Biały UV druk można wykorzystać, np. do drukowania pojedynczych elementów, czy jako druk UV na szkle. Biały druk UV https://kreativia.eu/drukarnia/technologie-druku-wielkoformatowego/druk-uv/ sprawdzi się również jako tło – kolory są bardziej wyraziste. Stosowane jest to, np. na cesach do smartfonów.

Jakie są zalety UV druku?

Druk UV ma wiele zalet. Najważniejszymi z nich są:

  • trwałość – druk UV jest odporny na działanie wody, czy zmiennych warunków atmosferycznych, dzięki temu możne być wykorzystany, np. na materiałach znajdujących się wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, np. tablice informacyjne czy bannery reklamowe. Bardzo dużą zaletą jest to, że druk UV od razu jest utrwalony (nie trzeba czekać, aż zaschnie);
  • wiele możliwości zastosowań – wykorzystując technologię druku UV można wykonać nadruk zarówno na dużym, jak i małym formacie;
  • wysoka jakość wydruku – obrazy, które powstały za pomocą druku UV są wyraziste, a kolory żywe i idealnie odwzorowane.

Dlaczego warto stosować druk UV?

UV druk daje bardzo dużo możliwości wykonania nadruków na różnych powierzchniach m.in. szkle, drewnie, PCV i innych. Świetnie sprawdzi się do drukowania gadżetów reklamowych. Druk UV jest szybką i bezpieczną metodą, która odporna jest na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.